PGG rezygnuje ze stosowania podzielonej płatności

5 kwietnia 2019, 13:45 Alert

Polska Grupa Górnicza od marca rezygnuje ze stosowania podzielonej płatności dla najmniejszych firm przy zamówieniach do 20 tys. zł – poinformowało w czwartek biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

KWK Rydułtowy / fot. PGG
Metoda podzielonej płatności (MPP) jest dobrowolna. Polega ona na tym, że kwota netto za towar lub usługę trafia na zwykły rachunek przedsiębiorcy, a część odpowiadająca podatkowi VAT, którą firma powinna zapłacić fiskusowi, zostaje przelana na odrębne konto VAT. Taka forma płatności – jak zauważa Rzecznik MŚP – stanowi duże obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców, ponieważ możliwości dysponowania pieniędzmi z kont VAT są ograniczone, co negatywnie wpływa na zarządzanie płynnością finansową.

12 lutego br. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował apel do największych spółek z udziałem Skarbu Państwa o wprowadzenie odstępstw od stosowania metody podzielonej płatności dla najmniejszych firm. W odpowiedzi na rekomendację Rzecznika odpowiednie zmiany wprowadziła Grupa Lotos S.A. oraz Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o. Dodatkowo, cztery kolejne spółki potwierdziły, że już teraz kierują się odpowiednimi procedurami w tym zakresie. Są to: Enea S.A., Grupa Azoty S.A., PKP Cargo S.A. oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

– Zadeklarowane przez spółki z udziałem Skarbu Państwa zmiany w zakresie metody podzielonej płatności zredukują obciążenie dla najmniejszych przedsiębiorców i ułatwią im skuteczne zarządzanie płynnością finansową. To dobra wiadomość dla wszystkich partnerów tych spółek – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Polska Agencja Prasowa