PGNiG. Będą kolejne odwierty w Norwegii

9 czerwca 2015, 07:49 Alert

(Rzeczpospolita/CIRE)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które od grudnia 2012 roku prowadzi wydobycie ze złoża Skarv Norwegii planuje wykonanie kolejnych odwiertów produkcyjnych w tym rejonie – donosi „Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że PGNiG dysponuje 11,9-proc. udziałem w złożu Skarv, gdzie do wydobycia pozostało 310 mln boe zasoby ropy i gazu (na PGNiG przypada około 37 mln boe). Według informacji „Rz” w latach 2018-20 mają zostać wykonane nowe odwierty produkcyjne na tym złożu. Gazeta zwraca jednak uwagę, że nie przyniosą one wzrostu wydobycia, a umożliwią jedynie utrzymanie go na obecnym poziomie i pozwolą wydłużyć okres eksploatacji platformy Skarv o dodatkowe 5-10 lat.

Jednocześnie „Rzeczpospolita” informuje, że PGNiG w tym roku zamierza wydać około 350 mln zł na zagospodarowanie innego złoża w Norwegii – Kina Krog, w którym ma 8 proc. udziałów. Środki na ten cel mają pochodzić z przychodów wygenerowanych PGNiG Norwegii, a wydobycie ze z tego złoża ma ruszyć w 2017 roku.

Gina Krog to złoże ropno-gazowe zlokalizowane 250 km na zachód od Stavanger. Współudziałowcami w koncesji Gina Krog są: Statoil (58,7 proc.), Total (30 proc.) oraz Detnorske (3,3 proc.). Przypadające na PGNiG wydobywalne zasoby są szacowane na 18 mln boe.

Jak relacjonuje „Rz” projekt zagospodarowania tego złoża jest zaawansowany w około 32 proc, a prace obecnie koncentrują się na budowie nowej morskiej platformy wydobywczej. Budowane są również elementy, które umożliwią przyłączenie platformy do infrastruktury w Norwegii. Trwają też prace przy odwiercie poszukiwawczym, a wiercenie odwiertu produkcyjnego ma się rozpocząć niebawem. Dzienna produkcja ze złoża, po uruchomieniu wszystkich odwiertów poszukiwawczych, co ma nastąpić w 2018 roku, ma osiągnąć poziom 60 tys. boe, z czego na PGNiG będzie przypadało 4,8 tys. boe.

Jak czytamy w dzienniku w tym roku PGNiG chce wydobyć łącznie 4,5 mld m sześc. gazu i 1,27 mln ton ropy, z czego w z Norwegii ma pochodzić odpowiednio 0,4 mld m sześc. i 0,51 mln ton.