PGNiG dopłaci rodzinom do wymiany pieca

5 kwietnia 2018, 09:15 Energetyka

W Warszawie zainaugurowano ogólnopolski program wspierający działania promujące czyste powietrze z udziałem władz PGNiG oraz ministrów energii i rodziny pracy i polityki społecznej. PGNiG wesprze rodziny poprzez wymianę źródła ciepła. Dofinansowanie może sięgnąć od 1- do 3 tys. złotych.

Konferencja walce ze smogiem z pomocą PGNiG. Fot.: Ministerstwo Energii
Konferencja walce ze smogiem z pomocą PGNiG. Fot.: Ministerstwo Energii

Gaz mniej kopci

Program ma być skierowany do osób zainteresowanych wymianą dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na „przyjazne dla środowiska ogrzewanie wykorzystujące gaz ziemny”. Jest to już drugi program z udziałem PGNiG w walce ze smogiem. W marcu rozpoczęto kampanię „Rodzice i dzieci, powietrze bez śmieci”, w który zaangażowany jest pół tysiąca szkół.

– Walka z zanieczyszczonym powietrzem jest w Polsce wyzwaniem. Ponad trzy mln domów jednorodzinnych wykorzystują paliwa niskiej jakości, przez co powstaje niska emisja. To przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza – powiedział.

– Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym. Paliwem, który z powodzeniem może być wykorzystywany w walce ze smogiem mniejsze zanieczyszczenia pyłowe. W tym celu podejmuje działania upowszechniające wykorzystanie tego paliwa. Musimy zwiększyć dostępność i konkurencyjność gazu – powiedział minister. – Wyrażam zadowolenie, że PGNiG podejmuje działania na rzecz wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Chcemy pomóc polskim rodzinom aby mogły wymienić piece z kopciuchów na gazowe – dodał.

– Dzisiaj jest dobry dzień dla polskich rodzin wielodzietnych, ponieważ mówimy o smogu a to jest ważne z punktu widzenia stanu zdrowia polskich rodzin i dzieci. Ekologiczne rozwiązania są kosztowne i mogą obciążać rodzinny wielodzietne – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej.

Oferta PGNiG i ME

Propozycja ministerstwa energii i PGNiG to zdaniem minister ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą przełączyć ogrzewanie piecowe na gazowe. – Myślę, że jest to atrakcyjna propozycja dla rodzin wielodzietnych – stwierdziła minister. Według Rafalskiej program PGNiG to mile widziane elementy Karty Dużej Rodziny. – Prosimy o więcej. To początek dalszej dobrej współpracy – mówiła.

PGNiG oferuje dopłaty do kotła gazowego dla potencjalnie nawet 11 tysięcy gospodarstw domowych. Dziesięć tysięcy z nich może uzyskać wsparcie do 1000 zł na zakup kotła gazowego. Tysiąc rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny może liczyć na jeszcze wyższe dofinansowanie.

– Poprawa jakości powietrza w Polsce jest elementem strategii całej Grupy Kapitałowej PGNiG. Jesteśmy przekonani, że powietrze w naszym kraju może być czyste, dlatego podejmujemy szereg konkretnych działań w tym kierunku. Konsekwentnie promujemy gaz ziemny jako paliwo ekologiczne i chcemy, aby jak najwięcej Polaków mogło z niego korzystać – zadeklarował Piotr Woźniak, Prezes PGNiG SA.

Powiedział on też, że projekt, który jest wdrażany to pilotaż, który będzie dotyczył 11,5 tys. rodzin. – Przez Kartę Dużej Rodziny ten instrument jest dobrze przyjmowany. Walka z ubóstwem energetycznym to dla nas duże wyzwanie, ale walka z niską emisją poprzez Kartę Dużej Rodziny to nasz skromny wkład. Prowadzimy także nowe inwestycje gazowe m.in. niskoemisyjne na Śląsku w spółce SEJ. Będziemy go kalibrować, jeśli będzie taka potrzeba – mówił

Ostatni dzwonek alarmowy

– Czterdzieści tysięcy zgonów rocznie to efekt zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Jako Grupa PGNiG wspieramy rządową politykę walki ze smogiem. Przykładem tego jest program dopłat do pieców gazowych zaprezentowany dzisiaj powiedział prezes PGNiG Obrót Detaliczny, Henryk Mucha.

– Ostatnio Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w latach 2007-2015 Polska nie wprowadziła skutecznego systemu. To ostatni dzwonek alarmowy. To wyrok odwleczony w czasie. Musimy podjąć radykalne działania – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze. – Inicjatywa PGNiG jest jednym z narzędziem, które może pomóc w ich realizacji – dodał.

– Spadają koszty gazu dla gospodarstw domowych. To dobra wiadomość – mówił Woźny. – Nie rozwiążemy problemu ubóstwa energetycznego bez pomocy społecznej dla tych ludzi, którzy ze względów finansowych nie są w stanie wymienić pieców czy dokonać termomodernizacji.

Walka o czyste powietrze

– Walka o czyste powietrze musi mieć przede wszystkim wymiar praktyczny. Dla rządu ważne są programy, które w konkretny sposób zachęcają do zmiany sposobu ogrzewania i wykorzystania paliw ekologicznych np. gazu ziemnego, ale jednocześnie wspierają najbardziej potrzebujących np. rodziny wielodzietne, które często plasują się w grupie mniej zamożnych polskich gospodarstw domowych. Wspólne działania rządu, samorządów i biznesu poprawią jakość życia Polaków pod warunkiem kompleksowego podejścia – edukacji oraz skutecznie zaprojektowanych rozwiązań, takich jak akcja PGNiG dofinansowania wymiany kotłów. Wszystkie te działania powinny być sprowadzone do wspólnego mianownika, jakim jest poprawa jakości powietrza, którym oddychają polskie rodziny – dodał Piotr Woźny, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Program „Dofinansowanie nawet do 3000 zł” wspiera cele kampanii edukacyjnej pod nazwą „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”, prowadzonej przez Fundację PGNiG od listopada ubiegłego roku, dedykowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ich rodziców.

– Zaczęliśmy od działań edukacyjnych, ponieważ jesteśmy przekonani, że konsekwentna budowa świadomości ekologicznej jest kluczowa do oczyszczenia polskiego powietrza. Teraz wykonujemy kolejny krok i oferujemy konkretne wsparcie dla osób zainteresowanych ekologicznym ogrzewaniem gazowym. Jesteśmy przekonani, że jego popularyzacja pozwoli nam wszystkim oddychać czystym powietrzem w przyszłości – zakończył Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Kampania informacyjna stratuje od kwietnia, wnioski o dofinansowanie można składać od maja do końca grudnia.

PGNiG/Bartłomiej Sawicki/Piotr Stępiński