Drony pomagają PGNiG szukać węglowodorów (RELACJA)

5 marca 2018, 11:45 Energetyka

PGNiG chce wykorzystać drony do poszukiwań węglowodorów i ochrony gazociągów. W Warszawie odbyła się dyskusja na ten temat.

Bezpieczeństwo infrastruktury już jest. Teraz czas na poszukiwania z dronami

– BZB UAS to jeden ze startupów, który zachwycił nas swoimi rozwiązaniami – ocenił wiceprezes PGNiG, Łukasz Kroplewski. Jego zdaniem drony mogą zostać wykorzystane w różnorodnej działalności. W sektorze wydobycia węglowodorów są używane do poszukiwań poprzez mapy orto i fotograficzne.

– Chodzi o działalność w kraju, ale nie tylko. Chodzi o infrastrukturę krytyczną. Zapobieganie zagrożeniom i analiza zdarzeń są niezwykle ważne. Wykrywamy dziś usterki zanim one się wydarzą. To dzisiaj jest możliwe. Ogrom danych, którymi dysponujemy powodują, że jesteśmy w stanie wiele przewidzieć – podsumował wiceprezes PGNiG  istniejące rozwiązania. Technologia BZB UAS ma pozwolić na więcej.

Zdaniem Kroplewskiego formuła open innovation wykorzystywana przez inkubator InnVento zagwarantowała synergię pozwalającą na wykorzystanie potencjału rozwiązań, jak te promowane podczas spotkania.

– Biznes musi się opłacać. Nie ma sensu wdrażać innowacji, która podniesie koszty – podkreślił Maciej Szota, dyrektor ds. innowacji i rozwoju w PGNiG. Przedstawiciel Polskich Sieci Gazownictwa przekonywał, że drony mogą pomóc w nadzorowaniu gazociągów. – Przepisy nakazują coroczny przegląd sytuacji. Do tej pory używaliśmy śmigłowców. Metodą zastępczą dającą korzyści ekonomicznej i podnoszącą bezpieczeństwo sieci są drony – ocenił Mariusz Konieczny, wicedyrektor ds. rozwoju PSG. – Drony można też wykorzystać do obserwacji obiektów sieciowych – dodał.

Innowacje z InnVento mają dać technologię pozwalającą na efektywne wdrożenie tego typu rozwiązań. Przedstawiciel BZB UAS zadeklarował, że technologia tej firmy pozwala na skuteczną „integrację drona z czujnikiem”. – Bezpieczeństwo to dla nas najważniejszy aspekt – zapewnił Kacper Budnik, lider startupu BZB UAS. Dron w chwili lotu jest kontrolowany autonomicznie a sygnał pozwalający na kontakt z nim pozostaje szyfrowany. W razie problemu uruchamiany jest system automatycznego powrotu na lądowisko. – Dzięki zdjęciom tworzymy orto i fotomapy. Możliwe jest podłączenie innych czujników, ale to będzie następny etap – podsumował.

PGNiG wykorzystuje już drony przy poszukiwaniu i wydobyciu. Tereny na których trwają poszukiwania to często lasy i góry. Na pierwszym etapie konieczne jest wykonanie badań geofizycznych w trzech wymiarach. – To wszystko zaczyna się od projektowania map – powiedział Krzysztof Potera, dyrektor oddziału geologii i eksploatacji PGNiG. – Musimy znaleźć optymalny punkt, w którym stanie urządzenie wiertnicze. Tu także może pomóc dron – ocenił.

Kroplewski dla BiznesAlert.pl: Na tym wszystkim zyska klient

W rozmowie z dziennikarzem BiznesAlert.pl wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski powiedział, że w tej chwili działalność innowacyjna PGNiG zaczyna się materializować. – Był okres inkubacji, w ramach którego odbyła się trzecia edycja warsztatu innowacyjnych pomysłów, akceleracji MIT w ramach programu ScaleUp Start in Poland, a dodatkowo lada chwila program INGA – innowacyjne gazownictwo – powiedział.

– Niedługo konkrety – po pilotażach wdrożenia, za chwilę komercjalizacja, która przełoży się na budowanie portfela grupy kapitałowej PGNiG S.A. na korzyść naszego przedsiębiorstwa i start-upów, które z nami współpracują. Pokazuje to, że jesteśmy solidnym partnerem biznesowym. Zyskają też klienci, którym to wszystko ma służyć – powiedział nam wiceprezes PGNiG.