font_preload
PL / EN
Alert 14 marca, 2017 godz. 9:14   
REDAKCJA

PGNiG kupi więcej LNG z Kataru

Gazoport Nuaman 2 Gazowiec Al-Nuaman przywiózł do Polski pierwsze LNG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) poinformowało w dniu dzisiejszym o podpisaniu z Qatargas – wiodącym producentem LNG na świecie – Umowy Dodatkowej do obowiązującej Umowy Długoterminowej. Zgodnie z jej warunkami, Qatargas zwiększy wolumen skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego PGNiG do łącznie 2 milionów ton rocznie (tj. około 2,7 mld m3 gazu po regazyfikacji). Nowa umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. i będzie obowiązywała do czerwca 2034 roku.

„PGNiG zdecydowanie stawia na rozwój portfela LNG oraz aktywną obecność na międzynarodowym rynku skroplonego gazu ziemnego. Bardzo się cieszę, że wspólnie z Qatargas osiągnęliśmy porozumienie, które przysłuży się realizacji długoterminowych celów obu firm. To istotne wsparcie dla realizacji naszej strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG.

„Umowa ta stanowi kolejny ważny krok w pogłębianiu naszej bliskiej współpracy z Qatargas, największym na świecie producentem LNG oraz potwierdza zaangażowanie Qatargas we wspieranie projektu budowy hubu LNG w Polsce. Niewątpliwie przyczyni się także do wzmocnienia wartości Spółki dla akcjonariuszy” – dodał Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Handlowych.

„Wyrażamy wielką satysfakcję z podpisania tej umowy. Stanowi ona kolejny kamień milowy w dążeniu Kataru do spełniania wymagań swoich klientów na całym świecie. Korzystając  z okazji chciałbym podziękować Spółce PGNiG za zaufanie, jakim obdarzyła Qatargas” – powiedział Saad Sherida Al-Kaabi, CEO Qatar Petroleum i Prezes Rady Dyrektorów Qatargas.

„Mając za sobą ponad 20 lat doświadczenia, Qatargas nie ustaje w budowaniu pośród swoich klientów reputacji niezawodnego i gwarantującego najwyższe standardy bezpieczeństwa dostawcy LNG” – dodał Saad Sherida Al-Kaabi.

„Qatargas konsekwentnie angażuje się w budowanie trwałej, długoterminowej współpracy z naszymi odbiorcami. To, co nas najbardziej wyróżnia na konkurencyjnym rynku to, że nasi klienci wiedzą, iż mogą polegać na Qatargas w zakresie realizacji bezpiecznych i pewnych dostaw LNG. Dzisiaj Qatargas cieszy się z kolejnego etapu w rozwoju długoterminowej współpracy z PGNiG i wraz ze zwiększeniem dostaw LNG do Polski – z możliwości budowy jeszcze silniejszej więzi z PGNiG” – skomentował Khalid Bin Khalifa Al-Thani, CEO Qatargas.

Dostarczane do Polski LNG będzie pochodziło z Qatar Liquefied Gas Company Limited (3) (“Qatargas 3”), wspólnego projektu Qatar Petroleum, ConocoPhillips oraz Mitsui & Co. Ltd. Dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będą realizowane zbiornikowcami LNG typu Q-Flex.

PGNiG