Woźniak: Gdzie gazociąg nie może, tam PGNiG małej skali LNG pośle

1 lutego 2018, 11:20 Energetyka

Centrum Idei Gospodarczo-Ekonomicznej (CIGE) zorganizowało debatę pt. „Walka ze smogiem od hasła do efektów”. Podczas wydarzenia doszło do prezentacji działań PGNiG na rzecz walki ze smogiem autorstwa wiceprezesa Macieja Woźniaka.

Maciej Woźniak / fot. PGNiG

Woźniak poinformował, że Grupa PGNIG zainwestuje do 11,3 mld zł na inwestycje w gazyfikację do 2022 roku. – Białe plamy to szczególnie północno-wschodnia Polska, fragment Pomorza i Mazowsza. Mając na uwadze przepisy środowiskowe, wielokilometrowe gazociągi szybko się tam nie pokażą. Ale mamy nową technologię small scale LNG. Jesteśmy w stanie zbudować w takich rejonach  wyspowe lokalne sieci dystrybucyjne oparte o stacje regazyfikacji LNG  – wskazał.

Menadżer przypomniał, że LNG to skroplony gaz ziemny i można transportować go bardzo efektywnie – ogrzany powiększa swoja objętość 600 krotnie. W 2015 roku stopień gazyfikacji kraju wyniósł 57,81 procent. W 2022 roku ma być to już 60,79 procent. – Planujemy intensywne promowanie gazu, podpisywanie nowych umów – zapowiedział wiceprezes PGNiG.

Wiceprezes wspomniał także o kogeneracji, jako narzędziu walki ze smogiem. Nowy blok-gazowo parowy w Elektrociepłowni Żerań pomoże zmniejszyć emisję. Następnym elementem jest promocja gazu sprężonego CNG jako paliwa transportowego. – Tylko w zeszłym roku zdecydowały się na współpracę z nami miasta takie, jak Tarnów, Tychy, Rzeszów i Sanok – wspomniał Woźniak.

Maciej Woźniak mówił także o programie „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”. Chodzi o promocję materiałów edukacyjnych na temat walki z niską emisją, konkursów z placami zabaw do wygrania. Będzie można na nich przeprowadzać eksperymenty, więc mogą zainteresować szkoły podstawowe.