font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz PAP 6 grudnia, 2017 godz. 12:30   
KOMENTUJE: Maciej Woźniak

Woźniak: LNG z USA i Kataru sprzyja stabilizacji rynku gazu w Polsce

Maciej Woźniak Maciej Woźniak / fot. PGNiG

PGNiG ocenia, że z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać stabilnej sytuacji na rynku gazu w Polsce w najbliższych miesiącach – poinformował PGNiG w komunikacie prasowym. W opinii spółki uzasadnia to wniosek PGNiG Obrót Detaliczny o utrzymanie od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowych cen za paliwo gazowe oraz stawek opłat abonamentowych.

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o utrzymanie od 1 stycznia 2018 r. do 31 marca 2018 r. dotychczasowych cen gazu oraz stawek opłat abonamentowych. Nowa taryfa będzie stosowana jedynie wobec odbiorców w gospodarstwach domowych.

W opinii PGNiG, decyzja jego spółki zależnej jest zrozumiała.

„Perspektywy dla światowych rynków ropy i gazu są krótkoterminowo niejednoznaczne – w związku z przedłużonymi porozumieniami o ograniczeniu wydobycia światowych producentów ropy naftowej (OPEC i Rosja). Jednak dzięki aktywnym działaniom PGNiG na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, skutkującym nadchodzącymi dostawami LNG na warunkach rynkowych m.in. z Kataru i USA – na podstawie kontraktów podpisanych w 2017 r. – można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać stabilnej sytuacji na rynku gazu w Polsce w najbliższych miesiącach” – powiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, cytowany w komunikacie.

W marcu 2017 r. URE zatwierdził taryfy dla PGNiG. W detalu ceny gazu wzrosły o 1,6 proc., stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Taryfa obowiązuje do końca tego roku.

Nowy rok, stare ceny. Podwyżek cen gazu na razie nie będzie

PGNiG/Polska Agencja Prasowa