font_preload
PL / EN
Alert PAP 26 sierpnia, 2016 godz. 6:45   
REDAKCJA

PGNiG spodziewa się zakończenia sporu z Gazpromem za rok

gazprom fot. Gazprom

– PGNiG spodziewa się wygranej w arbitrażu z Gazpromem ws. cen gazu w kontrakcie długoterminowym – ocenił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami prezes gazowej spółki, Piotr Woźniak.

Woźniak dodał, że wynik arbitrażu spodziewany jest latem przyszłego roku. – Spodziewamy się wygranej w arbitrażu – powiedział przedstawiciel spółki. Woźniak poinformował, że po takim rozstrzygnięciu spółka będzie miała uprawnienia do odszkodowania. – To odszkodowanie nie jest jednak „z klucza”. Arbitraż nie zasądza bowiem wypłaty, tylko należność. Do tej należności trzeba będzie dojść na drodze sądowej – wyjaśnił szef PGNiG. Jego zdaniem takie postępowanie może potrwać „rok i trochę” po arbitrażu.

Prezes PGNiG dodał jednak, że polska spółka jest „gotowa na rozsądne rozwiązanie sporu z Gazpromem przed decyzją Trybunału Arbitrażowego”.

PGNiG złożył do sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko Gazpromowi w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. (tzw. kontraktu jamalskiego). Zdaniem polskiej spółki Gazprom powinien zgodzić się na dostosowanie kontraktu z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Źródło: Polska Agencja Prasowa