font_preload
PL / EN
Alert 12 stycznia, 2017 godz. 9:30   
REDAKCJA

PGNiG wygrywa z UOKiK. Sąd: nie było nadużycia

PGNiG2

Jak poinformowała „Gazeta Prawna”, 10 stycznia br. Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie PGNiG przeciwko prezesowi UOKiK w głośnej sprawie kary nałożonej w 2012 r. przez Urząd na gazową spółkę za rzekome nadużywanie pozycji rynkowej.

Gazeta przypomina, że w lipcu 2012 r. prezes UOKiK nałożyła na PGNiG karę w wysokości ponad 60 mln zł za to, że według urzędu spółka nadużyła pozycji rynkowej odmawiając podpisania kompleksowej umowy na dostawy gazu ze spółką NowyGaz.

Ówczesna prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel argumentowała wtedy, że ustalając wysokość kary, wzięto m.in. pod uwagę, że praktyka PGNiG utrudniała liberalizację rynku sprzedaży gazu ziemnego.10 stycznia br. Sąd najwyższy uchylił wyroku sądu apelacyjnego, który orzekł na korzyść UOKiK, podobnie jak wcześniej Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Prezes UOKiK zastosował nieuprawniony skrót myślowy polegający na przyjęciu, że skoro udział PGNiG w rynku wynosił 98 proc., to niezawarcie umowy kompleksowej prowadziło do uniemożliwienia działalności spółce NowyGaz – orzekł Sąd Najwyższy. Stwierdził również, że nie można wykluczać sytuacji, gdy drobny przedsiębiorca, chcący świadczyć usługi wyłącznie na terenie jednego województwa (a takim właśnie był NowyGaz), byłby w stanie zaspokoić się w paliwo u mających 2 proc. udziałów hurtowników – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Dziennik Gazeta Prawna/Cire.pl