PGZ i Airbus Helicopters rozmawiają o budowie śmigłowca bojowego dla polskiej armii

29 kwietnia 2016, 11:00 Alert

(Airbus Helicopters)

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Airbus Helicopters w dniach 28-29 kwietnia w Radomiu przeprowadzają dwudniowe spotkania biznesowe, których celem jest zidentyfikowanie potencjalnych obszarów współpracy dotyczącej projektu Tiger HAD w ramach programu „Kruk” na śmigłowiec bojowy dla polskiej armii. Wydarzenie obejmowało globalną sieć dostawców dla Tiger HAD, którzy wzięli udział w dyskusjach z wieloma polskimi firmami.

Dostawcy dla śmigłowca Tiger, wśród których są największe firmy zajmujące się elektroniką, uzbrojeniem i komunikacją, takie jak Nexter, MBDA oraz Thales Avionics spotkały się z podmiotami Polskiej Grupy Zbrojeniowej podczas indywidualnych sesji na temat możliwych obszarów współpracy. Airbus Helicopters planuje utrzymanie silnych więzi przemysłowych z Polską i rozpoczął budowę sieci partnerów dla śmigłowca Tiger przez organizację warsztatów, które pozwoliły 14 firmom związanym z programem Tiger oraz 12 podmiotom PGZ na omówienie tematów związanych z projektowaniem, produkcją, integracją i utrzymaniem.

– Nie tylko kładziemy podwaliny pod przyszłą produkcję Tigerów w Polsce: otwieramy także drogę do utworzenia sieci przemysłowej dla Tigerów, w taki sam sposób jak robimy to w przypadku Caracali – powiedział Mickael Peru, Dyrektor Zarządzający Airbus Helicopters Polska.

– Tiger jest najbardziej uniwersalnym i zwrotnym śmigłowcem na polu bitwy, a my jesteśmy całkowicie zdeterminowani do wzmocnienia polskiego przemysłu obronnego w zakresie zaawansowanych technologii i wiedzy poprzez uczynienie go polskim śmigłowcem – dodał.

Ostatnie projekty współpracy z Polską obejmują również rozwój zaawansowanych możliwości produkcyjnych śmigłowca w Polsce, a także dedykowane prace w otwartym w ubiegłym roku centrum badań i rozwoju w Łodzi. Airbus Helicopters ma ogromne zaplecze przemysłowe na całym świecie: 31 centrów obsługi klienta i współpracę przemysłową z 39 krajami, w tym w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Brazylii i Australii.