Piechociński: Oprócz węgla koniecznie atom

30 stycznia 2014, 12:00 Atom

Przyjęty Program polskiej energetyki jądrowej to pierwszy dokument, w którym pojawiły się zapisy dotyczące nowego polskiego miksu energetycznego. Znajdzie się w nim miejsce zarówno dla energetyki konwencjonalnej, OZE oraz atomupowiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji prasowej poświeconej przyjętemu 28 stycznia 2014 r. przez Radę Ministrów Programowi polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Spotkanie odbyło się 29 stycznia 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że jednym z priorytetów jest zapewnienie Polsce i Polakom własną, tanią energię, która będzie fundamentem naszej konkurencyjności. – Takie podejście gwarantuje nam rozwój przemysłu Jednak dla zaspokojenia rosnących potrzeb w zakresie konsumpcji energii elektrycznej konieczne będzie zwiększenie produkcji energii – powiedział. – Obok nowych wysokosprawnych elektrowni węglowych niezbędna będzie budowa mocy wytwórczych innego typu w tym również jądrowych. Moc zainstalowana w źródłach wytwórczych powinna wzrosnąć z ok. 33,5 tys. MW do ok. 44,5 tys. MW w 2030 – dodał.

Przypomniał również, że do 2020 r. Polska musi obniżyć emisyjność energetyki o 20 proc., a Komisja Europejska dąży do dalszych radykalnych wzrostów tego celu. – Uzasadnione jest zatem wprowadzenie do struktury źródeł wytwórczych zeroemisyjnego źródła jakim jest energetyką jądrowa – zauważył.

Wiceminister Hanna Trojanowska wyjaśniła, że przyjęty wczoraj przez RM PPEJ to kompleksowy katalog działań jakie towarzyszyć będą przyszłym inwestycjom w sektorze. – To także swoista „mapa drogowa” dla budowy i bezpiecznej eksploatacji elektrowni jądrowej – dodała.

W spotkaniu wzięli również udział Janusz Włodarski prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Marek Woszczyk prezes PGE S.A. i Aleksander Grad prezes PGE EJ 1 Sp. z o.o.