PIG zbadał skutki poszukiwań gazu łupkowego

6 grudnia 2018, 09:15 Alert

PIG-PIB opublikował nowe wyniki badań środowiskowych zrealizowanych w ramach monitorowania wpływu prac poszukiwawczych niekonwencjonalnych złóż węglowodorów na środowisko.

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons
Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons

Jak informuje Państwowy Instytut Geologiczny, celem badań realizowanych od lipca 2017 r. do września 2018 r. był kolejny etap rozpoznawania wpływu na środowisko prac poszukiwawczych gazu w formacjach łupkowych, wykonanych z zastosowaniem głębokich wierceń, również kierunkowych oraz szczelinowania hydraulicznego, jako metody stymulacji złoża. W celu wychwycenia i udokumentowania ewentualnych zmian spowodowanych prowadzoną działalnością górniczą, zaplanowano i wykonano serię badań obejmujących środowisko gruntowo-wodne, w tym jakość wód podziemnych i powierzchniowych oraz stan gruntu i gleby po likwidacji otworów poszukiwawczych i rekultywacji placu wiertni.

Z informacji Instytutu wynika, że interpretacja wszystkich uzyskanych wyników wykazała, że wody na obszarze wszystkich poligonów badawczych mają stan chemiczny dobry. Jak podkreśla PIG-PIB porównanie wyników badań ich stanu w latach 2017 i 2018 z wynikami uzyskanymi we wcześniejszych seriach monitoringowych w badanych rejonach nie daje podstaw do stwierdzenia, że obserwowane lokalnie wahania składu chemicznego w badanym zakresie są w jakikolwiek sposób związane z zakończoną działalnością poszukiwawczą węglowodorów.

Jednocześnie PIG-PIB stwierdza, że interpretacja wyników uzyskanych w trakcie badań składu powietrza gruntowego nie jest jednoznaczna i w niektórych punktach wskazuje na możliwość migracji węglowodorów z głębszych formacji skalnych do powierzchni w strefach zlikwidowanych otworów wiertniczych. Jak zaznacza instytut w chwili obecnej pomierzone wartości stężeń węglowodorów, potencjalnie o genezie termogenicznej, są na tyle niskie, że nie stanowią zagrożenia dla ludzi i środowiska, ale mogą być przejawem procesu postępującego w kierunku dalszych niekorzystnych zmian.

PIG-PIB zastrzega, że mają na wadze stosunkowo krótki czas od zakończenia działalności wiertniczej, bo niektóre place wiertni do tej pory nie zostały w pełni zlikwidowane, a teren poddany rekultywacji, a także głębokość wykonanych w czasie poszukiwań wierceń oraz charakter procesów, które mogą nadal zachodzić w górotworze na badanych terenach konieczne jest prowadzenie dalszego monitoringu stanu środowiska w celu śledzenia kierunku obserwowanych zmian.

Wcześniej, latem 2011 r. roku PIG-PIB wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Gdańsku wykonał po raz pierwszy w Polsce i w Europie badania oddziaływania na środowisko zabiegu wielostopniowego szczelinowania hydraulicznego w otworze kierunkowym Łebień LE-2H. Natomiast w latach 2012-2014 w konsorcjum z Politechniką Gdańską i Akademią Górniczo-Hutniczą, realizowano zadanie pn. „Ocena zagrożeń dla środowiska powodowanych procesem poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów”. Badaniami objęto 7 lokalizacji: Gapowo, Lubocino, Łebień, Stare Miasto, Syczyn, Wysin i Zawada. Obserwacje stanu środowiska prowadzono przed, w trakcie, a także po wykonaniu wierceń poszukiwawczych oraz zabiegów szczelinowania hydraulicznego i testów złożowych. Badania te pokazały, że przy zachowaniu odpowiedniej dbałości i reguł postępowania faktyczny negatywny wpływ na środowisko naturalne jest niewielki i ma charakter czasowy.

PIG – PIB/CIRE.PL