Pilcher: Pogłoski o śmierci węgla są przesadzone

9 czerwca 2017, 14:30 Energetyka

Węgiel był ważnym źródłem globalnej produkcji energii pierwotnej przez ostatnie dwa stulecia i nadal nim będzie w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Bez eksploatacji zasobów węgla cele rozwojowe świata nie będą osiągalne – pisze Raymond Pilcher, przewodniczący Grupy Eksperckiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE).

fot. pixabay.com

To w żaden sposób nie zmniejsza znaczenia zasobów energii odnawialnej i innych energentów. Ale trzeba pragmatycznie uznać konieczność odpowiednich strategii węglowych, bo w najbliższej przyszłości węgiel będzie mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego wielu krajów. Nadal będzie odgrywać bardzo ważną rolę w likwidacji ubóstwa energetycznego na całym świecie.

Dostrzegając te niepodważalne fakty, musimy również uznać, za ważne dla zdrowia ludzi, dla bezpieczeństwa górników oraz dla polityki ochrony klimatu minimalizowanie emisji metanu podczas wydobycia węgla. Metan jest najbardziej szkodliwym gazem cieplarnianym. Najnowsze badania wykazały, że obecność metanu w atmosferze daleko wykracza poza bezpieczne normy. A kopalnie węgla są czwartym co do wielkości emisji metanu emitentem tego gazu – po przemyśle naftowym, składowiskach odpadów i zwierzętach.

Drenaż metanu oszczędza życie górników w kopalniach głębinowych, a efektywne wykorzystanie tego cennego gazu zapewnia bardziej ekologiczną produkcje energii elektrycznej.

Zalecane przez ONZ zasady i standardy dotyczące wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla są jasno i zwięźle przedstawiane. Konieczna obecnie jest solidna podstawa, która pozwoli na najbardziej racjonalne kierowanie polityką energetyczną i decyzjami handlowymi. Taką podstawą jest wiedza. Dlatego powołanie Centrum jest tak ważne.