Tchórzewski dla „DGP”: Orlen interesował się atomem od dawna

13 lutego 2018, 07:15 Alert

W wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Gazecie Prawnej” minister energii Krzysztof Tchórzewski wypowiedział się na temat potencjalnego zaangażowania się Orlenu w budowę elektrowni jądrowej.

Krzysztof Tchórzewski / fot. Ministerstwo Energii

Projekt jądrowy a PKN Orlen

– Rozmowy o ewentualnym zaangażowaniu Orlenu w budowę elektrowni atomowej były prowadzone między spółkami. Wiceprezes Mirosław Kochalski przed odejściem potwierdził, że Orlen prowadził badania dotyczące objęcia udziałów w PGE EJ 1 czy odkupienia od obecnych właścicieli części udziałów. To mnie cieszy (…). Oczywiście chciałbym, by rozmowy były kontynuowane – powiedział „DGP” Krzysztof Tchórzewski.

Minister Energii zwrócił jednocześnie uwagę, że energetyka jądrowa jest nieodzownym elementem polskiej polityki energetycznej w kształcie, w jakim przedstawiona została ona Komisji Europejskiej. Przyznał również, że ewentualne zaangażowanie Orlenu w inwestycję polskiej elektrowni jądrowej byłoby wzmocnieniem spółki realizującej projekt i rozłożyłoby ciężar finansowy.

Krzysztof Tchórzewski poinformował w rozmowie z „DGP”, że Ministerstwo Energii nie ingerowało w sprawie sposobu, w jaki Orlen mógłby być zaangażowany w projekt budowy elektrowni jądrowej.

Przyczyny odwołania  prezesa Jasińskiego

Odpowiadając na pytanie gazety, czy wstrzemięźliwe podejście do kwestii finansowania przez poprzedni zarząd Orlenu projektu jądrowego było przyczyną odwołania jego prezesa i dwóch członków, Krzysztof Tchórzewski odpowiedział: „Wcale nie uważam, że poprzedni zarząd robił za mało w tej sprawie”.
Jednocześnie udzielając „Dziennikowi Gazecie Prawnej” odpowiedzi na pytanie o powody odwołania byłego prezesa Orlenu Wojciecha Jasińskiego, Krzysztof Tchórzewski powiedział: „Każdy z nas ma swój czas. Nie należy tego traktować jako wyrzucenia ze spółki. To raczej zmiana człowieka w sztafecie. Ja mam nadzieję, że doświadczenia, które pozyskał minister Jasiński w Orlenie, będą w najbliższej przyszłości spożytkowane”.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl/CIRE.pl