font_preload
PL / EN
Alert 11 sierpnia, 2017 godz. 14:45   
REDAKCJA

PKN Orlen: Instalacja metatezy w Płocku gotowa w 50 proc.

PKN Orlen ropa fot. PKN Orlen

Powstająca na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku instalacja metatezy będzie wytwarzała propylen o jakości polimerowej. Kilkanaście dni temu na budowę przyjechały wielogabarytowe elementy stanowiące jej wyposażenie.

– W lipcu zrealizowano dostawę kluczowych aparatów na teren budowy. W tym m.in. wielogabartowych kolumn z czego największa ma następujące wymiary: długość 46 m i waży 109 ton. Na przełomie lipca i sierpnia z wynikiem pozytywnym przeprowadzono w Japonii test fabryczny kompresora tzw. stacji zimna. Jest to jedno z kluczowych urządzeń, które zostanie zainstalowane na instalacji metateza. Urządzenia na instalacji metatezy będą dostarczane z wielu krajów na świecie w tym z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemiec oraz Włoch – powiedział Łukasz Wilczyński z biura realizacji inwestycji majątkowych PKN Orlen.

– Jesteśmy na półmetku realizowanej inwestycji. Na terenie budowy trwają intensywne prace budowlano-montażowe. Zakończenie budowy oraz zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2018 roku – dodał.

Obecny nominalny wolumen produkcji propylenu wynosi 450 tys. ton. Inwestycja podniesie mocy wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Choć instalacja dopiero powstaje do PKN Orlen zapewnił sprzedaż wolumenu budowanej instalacji metatezy by zabezpieczyć pełne wykorzystanie ich przyszłych mocy wytwórczych odbiorcom 100 tys. ton propylenu rocznie.

PKN Orlen