font_preload
PL / EN
Alert 12 października, 2018 godz. 17:00   
REDAKCJA

PKP Energetyka podniesie stawki przez drożejącą energię

fot. PKP Energetyka fot. PKP Energetyka

PKP Energetyka jest sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej – nie jej producentem. Kupuje energię na rynku hurtowym i dostarcza do odbiorcy końcowego.

Przez ostatnie 6 lat PKP Energetyka utrzymywała niezmienny cennik energii dla Klientów kolejowych. Pomimo znaczącej, ponad 70% podwyżki cen energii w hurcie w 2018 roku spółka nie zmieniła swojego cennika.

Silny trend wzrostowy cen energii utrzymuje się od kilku miesięcy na całym europejskim rynku energii, także w Polsce. Do najważniejszych przyczyn tej sytuacji należy wzrost ceny węgla, podwyżki cen zielonych certyfikatów oraz praw do emisji CO2. W okresie styczeń-wrzesień 2018 r., parametry komponentów ceny dla klienta końcowego zmieniły się następująco: ponad 210% wzrosła cena uprawnień do emisji CO2, około 200% podrożały zielone certyfikaty, a węgiel zdrożał około 10%. Wzrost cen energii jest więc od spółki całkowicie niezależny.

Jeśli chodzi o rok 2019 to ze względu na rosnące ceny energii na rynku hurtowym PKP Energetyka została zmuszona do weryfikacji stawek. Działając odpowiedzialnie spółka poinformowała o tym z kilkumiesięcznych wyprzedzeniem pozwalając Klientom na przygotowanie się do zmian. Rzetelna polityka firmy przekłada się na zaufanie klientów – w ostatnich tygodniach spółka podpisała kilkuletnie kontrakty m. in. z PKP Cargo, a kolejne umowy są w trakcie uzgodnień.

Stabilność cen i całego rynku jest kluczowa dla PKP Energetyka, dlatego spółka proponuje swoim Klientom, w tym Przewoźnikom kolejowym, zawieranie wieloletnich kontraktów gwarantujących stabilność cen. Przewoźnicy, którzy zdecydowali się na współpracę ze spółką i podpisali umowy na 3 czy 4 lata nadal będą korzystać z niskich cen energii – nawet do 2021 roku. Co ważne, zdecydowana większość Klientów spółki współpracuje z PKP Energetyka w ramach formuły umów wieloletnich. Firma prowadzi bezpieczną politykę zakupu energii. Dzięki doświadczeniu i know-how jest wiarygodnym i pewnym partnerem.

PKP Energetyka