Platforma Obywatelska chce zmiany ustawy wiatrakowej

10 sierpnia 2016, 14:00 Alert

(BiznesAlert.pl)

Grupa posłów Platformy Obywatelskiej przygotowała projekt nowelizacji uchwalonej w ubiegłym miesiącu ustawy o elektrowniach wiatrowych. Projekt został przedłożony 8 sierpnia, ale jeszcze nie jest przyjęty jako formalny dokument sejmowy (nie otrzymał numeru jako przedłożony projekt ustawy). Zgodnie z systemem pracy parlamentarnej Marszałek Sejmu skierował projekt do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych w zakresie elementów formalnego uzasadnienia projektu oraz zgodności z prawem Unii Europejskiej. Jeśli opinia będzie budzić wątpliwości – Marszałek Sejmu może skierować ten projekt do oceny do Komisji Ustawodawczej Sejmu. Dopiero po tej procedurze projekt ustawy znajdzie się na liście prac Sejmu ( tj. projektów przyjętych do laski marszałkowskiej). Może też nie zostać przyjęty, jeśli uzasadnienie nie uzyska pozytywnej opinii.

Występując w imieniu grupy posłów PO posłanka Małgorzata Chmiel powiedziała nam, że nowelizacja obecnie obowiązującej ustawy o elektrowniach wiatrowych jest konieczna, ponieważ wprowadza faworyzację elektrowni na biomasę kosztem energetyki wiatrowej. Co zagraża – zdaniem posłów Platformy – że Polska może nie spełniać minimum Unii Europejskiej w zakresie udziału OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej do roku 2020.

Posłowie w uzasadnieniu projektu podkreślają, że konieczna jest szybka zmiana przepisów ustawy przyjętej 20 maja 2016 r. o elektrowniach wiatrowych, ponieważ jej przepisy spowodowały, że w Polsce została bardzo ograniczona możliwość budowy nowych elektrowni wiatrowych. Jest to całkowicie sprzeczne z koniecznością zwiększenia udziału OZE w wytwarzaniu w Polsce energii elektrycznej. Posłowie PO w swoim projekcie zaproponowali więc zmiany tych przepisów, które po pierwsze wprowadziły duży wzrost opodatkowania nieruchomości naliczanego obecnie od wartości elektrowni wiatrowej. Po drugie – ograniczyły możliwości realizacji elektrowni wiatrowych wskutek bardzo dużej odległości od budynku mieszkalnego (budynku o funkcji mieszkalnej). Te przepisy bowiem zamrażają nowe inwestycje wiatrowe, a co do elektrowni już zrealizowanych mogą spowodować wykluczenie możliwości zabudowy mieszkaniowej terenów wokół elektrowni. Projekt proponuje także zmianę obowiązującej ustawy co do sposobu wyznaczania lokalizacji, w których dopuszczalna jest budowa elektrowni wiatrowych.

Przed wejściem w życie nowej ustawy, podatek od nieruchomości farm wiatrowych wynosił 2 proc. kosztów budowy jedynie wieży wraz z fundamentami. Obecnie podatek naliczany jest od wartości całości urządzenia. Drugie poważne ograniczenie to przepis, wg którego odległość od obiektu mieszkalnego budowanych elektrowni wiatrowych musi być równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu, włącznie z wirnikiem i łopatami. Oznacza to przy obecnej strukturze urbanizacji kraju praktyczny brak miejsc pod inwestycje. Dla przykładu we Francji minimalna odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych wynosi 500 m., w Austrii – 500 do 1000 m. W związku z powyższym posłowie PO uznają, że nowelizacja powinna wprowadzić odległość 800 m. od obiektów mieszkalnych. Kolejna ważna propozycja zmiany: lokalizacja dla nowych elektrowni wiatrowych „dokonywać się będzie przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.” W polskim prawodawstwie uprawnienia jednostek samorządów terytorialnych są zdecydowanie wystarczające, aby samodzielnie wyznaczać miejsca, w których dopuszcza się budowę nowych elektrowni wiatrowych.

Ostatnią ważną zmianą w projekcie nowelizacji jest propozycja zmiany definicji pojęcia „elektrownia wiatrowa”. Miałaby to być „budowla w rozumieniu przepisów prawa budowanego, składająca się z fundamentu i wieży, o mocy większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. poz. 478 i 2365).
Posłowie postulujący nowelizację „ustawy wiatrakowej” stwierdzają w uzasadnieniu, że „skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne wejścia w życie przepisów zawartych w przedmiotowym projekcie nowelizacji ustawy przyczynią się do rozwoju inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych, co pozwoli na wzrost wpływów do budżetu Państwa i do budżetów gmin”. Projektodawcy podkreślają, że nowelizacja jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. W najbliższych dniach w Sejmie będą przebiegać wstępne procedury przygotowujące ewentualne przyjęcie projektu nowelizacji do laski marszałkowskiej.