Po zmianie rządu Bruksela liczy na stabilne dostawy gazu przez Ukrainę do Europy

15 kwietnia 2016, 12:30 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

W najbliższym czasie Komisja Europejska będzie gotowa do kontaktu z nowym rządem Ukrainy, w tym w sprawie wznowienia trójstronnych rozmów gazowych z Rosją – stwierdził w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti Dyrektor Generalny ds. Energii Komisji Europejskiej Dominique Ristori.

– Ważne, aby rząd był stabilny i silny, aby rozwijać nasze partnerstwo. Ukraina jest ważnym partnerem w obszarze tranzytu rosyjskiego gazu do Unii Europejskiego. Będziemy gotowi do prowadzenia dialogu z nowym rządu. Mam nadzieję, że będzie miało to miejsce w kontekście trójstronnych kontaktów z udziałem Rosji – powiedział Ristori odnosząc się do zmiany rządu na Ukrainie i co ona oznacza dla kwestii energetycznych.

Odpowiadając na pytanie o to, czy jest szansa na to, aby w kwietniu doszło do rozmów gazowych pomiędzy Ukrainą, Rosją a Komisją Europejską stwierdził, że ,,trudno jest powiedzieć. Dopiero co poznaliśmy nowy rząd. Wkrótce skontaktujemy się aby nie tracić czasu, aby być gotowym do wznowienia trójstronnych kontaktów”. Jego zdaniem ta forma dialogu będzie korzystna dla wszystkich stron aby ,,wzajemnie się zrozumieć” i ,,nadal kontynuować współpracę”.

Pod koniec marca prezes ukraińskiego Naftogazu Andriej Kobolew mówił, że do rozmów najprawdopodobniej dojdzie w kwietniu. Jego zdaniem na dzień dzisiejszy dla Kijowa bardziej aktualnymi rozmowami są te dotyczące nie dostaw gazu lecz jego tranzytu dodając, że Komisja Europejska opowiada się za przeprowadzeniem trójstronnego spotkania w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu jednakże Rosjanie na razie nie wyrażają nim zainteresowania.

Na początku kwietnia Naftogaz poinformował, że nie zamierza wznawiać zakupów rosyjskiego gazu ponieważ zaproponowana cena surowca na drugi kwartał 2016 roku jest wyższa od tej oferowanej przez europejskich dostawców ukraińskiej spółki.

Gazprom odmówił przedłużenia obowiązywania tzw. pakietu zimowego określającego przejściowe warunki zakupu rosyjskiego gazu dla Ukrainy. Naftogaz pozostaje otwarty na rozmowy dotyczące dostosowania warunków zakupu surowca do zasad rynkowych. Dostawy rosyjskiego paliwa do europejskich odbiorców będą realizowane nieprzerwanie zgodnie z warunkami kontraktu podpisanego pomiędzy stronami a także obowiązującymi przepisami.

25 listopada 2015 roku Naftogaz przerwał zakupy rosyjskiego gazu biorąc pod uwagę spadek cen surowca na europejskim rynku. Według stanu na 31 marca 2016 roku od 125 dni Kijów nie importuje surowca Gazpromu w tym w ciągu trzech pierwszych, zimowych miesięcy. W tym czasie europejskim odbiorcom dostarczono ok. 27 mld m3 gazu z Rosji. Przesył paliwa odbywa się bez zakłóceń i w pełnym wolumenie zgodnym z zobowiązaniami Naftogazu.

Rosyjskie ministerstwo energii przypominało Naftogazowi, że 1 kwietnia upływa okres obowiązywania zniżki na dostawy gazu na Ukrainę. Zgodnie z opublikowaną informacją na stronie internetowej resortu, Aleksander Nowak zapowiedział, że cena paliwa dla Kijowa będzie odpowiadała obowiązującemu kontraktowi podpisanemu pomiędzy Gazpromem a Naftogazem. – 31 marca 2016 roku wygaśnie zniżka na gaz dla Ukrainy, która została udzielona w pierwszym kwartale bieżącego roku i wynosiła 17,77 dolarów za 1000 m3. Końcowa cena gazu dla Ukrainy w pierwszym kwartale 2016 roku wyniosła 212 dolarów za 1000 m3 – poinformował Nowak. Z obniżką wartą około 13 procent gaz dla Ukrainy kosztował według Kommiersanta około 185 dolarów za 1000 m3. Powodem miała być niska cena ropy.