Podwójne polimery, czyli energia ze słońca i deszczu

21 marca 2018, 07:15 Alert

Spadek kosztów produkcji energii słonecznej w ostatniej dekadzie jest znaczny. Dziś to zaledwie 10 procent ceny sprzed 10 lat. Stała się ona najtańszym źródłem energii odnawialnej w wielu częściach świata. Naukowcy i przemysł wciąż widzą w panelach słonecznych ogromny potencjał i prowadzą prace nad udoskonaleniem technologii wytwarzania energii ze słońca.

Spadek efektywności

Podstawowym problemem jest spadek efektywności paneli kiedy niebo staje się szare. Nowe urządzenie opracowane w Chinach na Uniwersytecie w Soochow powinno pomóc rozwiązać ten problem. Pokrycie paneli podwójną warstwą polimerów ma wykorzystać tarcie kropli deszczu jako dodatkowe źródło energii. Jak zapewniają konstruktorzy ich wynalazek pozwala produkować energię elektryczną w każdych warunkach pogodowych w ciągu dnia oraz w deszczowe noce.

Prosty i wydajny

Nowy projekt jest znacznie prostszy i wydajniejszy niż dotychczas opracowywane metody wykorzystujące nanogeneratory. Urządzenia dzięki zastosowaniu polimerów są lekkie. Kolejnym etapem prac będzie sprawdzenie czy opracowany materiał będzie można wykorzystać na powierzchniach mogących być przenoszonymi i takich które są elastyczne. Naukowcy myślą nawet o wykorzystaniu technologii jako elementu ubrania. Jednak zanim takie zastosowanie będzie miało uzasadnienie muszą poprawić efektywność swojego wynalazku.

Hybrydowe zastosowanie

Baoquan Sun z Uniwersytetu w Soochow powiedział, że najbliższe pięć lat pokażą jak wiele zastosowań znajdzie nowy materiał. Interesujący jest pomysł pokrycia wiatraków produkujących energię warstwą nowego materiału. Jeśli uda się uzyskać większą koncentrację promieni słonecznych materiał zyska na pewno popularność. Hybrydowe rozwiązanie dałoby podwójną korzyść w produkcji zielonej energii.

The Guardian/Agata Rzędowska