Polacy uczą się od Węgrów składowania odpadów promieniotwórczych

6 lipca 2018, 09:45 Alert

Zespół ekspercki PAA pod przewodnictwem Prezesa Andrzeja Przybycina spotkał się w czerwcu w Budapeszcie z delegacją węgierskiego urzędu dozoru jądrowego (HAEA) pod przewodnictwem  Pana Gyula Fichtingera, Dyrektora Generalnego HAEA.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

„Aktywna współpraca oraz wymiana doświadczeń przez urzędy dozoru jądrowego w państwach mających podobne plany i wyzwania związane z energetyką jądrową i zarządzaniem odpadami promieniotwórczymi — jak PAA w Polsce i HAEA na Węgrzech — pozwala nam na dokładne przygotowanie się do zadań związanych z oceną bezpieczeństwa i wydaniem zezwoleń na nowe obiekty jądrowe” — powiedział Andrzej Przybycin w trakcie spotkania.

Głównym celem wizyty było zapoznanie się z doświadczeniami Węgier w zapewnieniu bezpiecznego składowania odpadów promieniotwórczych. Delegacja PAA odbyła wizytę techniczną w znajdującym się 250 m pod ziemią składowisku odpadów promieniotwórczych (NRWR-PURAM) w Bátaapáti. Więcej na temat składowiska PURAM w Bátaapáti można dowiedzieć się z dedykowanej witryny internetowej: http://www.rhk.hu/en/

PAA aktywnie śledzi podejmowane rozwiązania technologiczne dotyczące najnowszych rozwiązań w składowaniu odpadów promieniotwórczych i związane z nimi działania regulacyjno-licencyjne. Zebrane doświadczenia zostaną wykorzystane  przez PAA przy analizie bezpieczeństwa i wydawaniu zezwoleń na budowę składowisk w Polsce i przy wydawaniu zezwolenia na zamknięcie obecnego składowiska odpadów promieniotwórczych w Różanie.

W trakcie wizyty studyjnej przedstawiciele polskiego dozoru jądrowego mieli również możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem elektrowni jądrowej w Paks. Omówiono doświadczenia HAEA w zakresie nadzorowania bezpieczeństwa w istniejącej elektrowni jądrowej oraz planowany proces licencjonowania budowy nowej elektrowni jądrowej. Delegacja PAA miała także okazję odwiedzić centrum szkoleniowe (Maintenance and Training Centre) gdzie szkoli się pracowników urzędu dozoru jądrowego oraz elektrowni. Centrum szkoleniowe w Paks jest szczególnie interesujące z uwagi na fakt, że znajduje się tam dostępny dla celów szkoleniowych jeden z dwóch reaktorów, które były pierwotnie przeznaczone do zainstalowania w polskiej elektrowni w Żarnowcu.

Polska Agencja Atomistyki