Polska na 22. miejscu w tabeli wyników dotyczącej transportu

28 października 2016, 16:00 Alert

W opublikowanej tabeli wyników UE w dziedzinie transportu Polska zajmuje 22 na 28 miejsc. W zestawieniu porównano postępy państw członkowskich UE w 30 kategoriach obejmujących wszystkie obszary sektora. Ponieważ Polska przygotowuje się do zmian w transporcie w ramach m.in.: przyjętej przez Komisję Europejską „Strategii na rzecz elektromobilności” czy też rodzimych strategii, warto skorzystać z opracowania i zacząć działać zgodnie z potrzebami.

Jak możemy przeczytać w informacji udostępnionej na stronie Komisji Europejskiej: „konsumenci w Polsce są coraz bardziej zadowoleni z transportu miejskiego i lotniczego, a satysfakcja z transportu kolejowego (która była najniższa w 2013 roku) znacząco się podnosi” Raport wskazuje także, że mamy niewiele punktów ładowania EV i nieznacznie wzrosła liczba samochodów napędzanych alternatywnymi źródłami zasilania. Zmiana w kierunku niskoemisyjności następuje, ale bardzo powoli.

Unijna komisarz do spraw transportu Violeta Bulc powiedziała: „Moim celem jest stworzenie wysokiej jakości, w pełni zintegrowanego i efektywnego systemu transportu o obniżonej emisyjności. Tablica wyników jest jak drogowskaz – nadaje temu dążeniu kierunek i pokazuje, jak daleko jest jeszcze do celu. Stanowi przydatne narzędzie dla nas, dla państw członkowskich i zainteresowanych podmiotów, ponieważ informuje nas zarówno o poczynionych postępach, jak i o potrzebie kolejnych inwestycji i działań”.

Elementami wspomnianej Strategii są m.in. wzrost znaczenia gospodarki cyrkularnej, dążenie do dekarbonizacji, zapewnie konkurencyjności i dopasowanie do rosnących potrzeb związanych z mobilnością osób i towarów. Tabela wskazuje ogólnoeuropejskie trendy, są nimi: postępy w kierunku zrównoważonej i ekologicznej mobilności, pozytywne skutki prowadzonych inwestycji w infrastrukturę transportową, wzrost zadowolenia pasażerów i pracowników sektora z usług i pracy, utrzymującą się tendencję dotyczącą śmiertelności ofiar wypadków (europejskie drogi są najbezpieczniejsze na świecie), w niezadowalającym tempie wzrasta zatrudnienie kobiet w sektorze transportu. Polska ma zatem konkretne wskazówki dotyczące kierunku działania. Kto znajduje się na czele tabeli? Holandia, Szwecja, Niemcy i Austria – każdy z tych krajów osiągną wysoki wynik w innej kategorii.

Agata Rzędowska