Morawiecki dla BiznesAlert.pl: Polska chce wspólnego głosu Wyszehradu ws. innowacji

15 lipca 2016, 14:45 Innowacje

– Dzięki wspólnym przedsięwzięciom w obszarze polityki gospodarczej oraz polityki spójności, głos państw V4 silnie wybrzmiewa na forum europejskim – powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami odpowiedzialnymi za sprawy gospodarcze i politykę spójności państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii (V4+4). Polski wicepremier zaznaczył, że podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej nacisk będzie położony głównie na innowacje i rozwój start-upów.

Źródło :Ministerstwo Rozwoju

– Zabiegając o unijne wsparcie przeciwstawialiśmy się działaniom protekcjonistycznym na wspólnym rynku oraz walczyliśmy o fundusze europejskie w kolejnych perspektywach finansowych na inwestycje w całej Unii. Wiele wyzwań wciąż jest jednak przed nami dlatego tym bardziej musimy podjąć kroki wzmacniające Grupę Wyszehradzką we współpracy z partnerami z naszej części Europy – wskazał szef Ministerstwa Rozwoju.

Podczas wczorajszego spotkania omówiono także temat Brexit, sytuacji na Ukrainę oraz polityki migracyjnej. Morawiecki wymienił priorytety podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która formalnie rozpoczęła się w tym miesiącu. – Podczas polskiej prezydencji w V4 skoncentrujemy się na zagadnieniach związanych z innowacjami i rozwojem start-upów, polityką spójności, a także kwestiach dotyczących jednolitego rynku UE. Bardzo ważne są dla nas start-upy i zagadnienie digitalizacji Europy. Mamy nadzieje, że nasz wspólny silny głos w tej kwestii będzie słyszalny w Brukseli – podkreślił Morawiecki.

Na pytanie dziennikarza BiznesAlert.pl, na temat spodziewanych efektów współpracy w sektorze innowacji między krajami grupy Wyszehradzkiej wicepremier Morawiecki podkreślił, że liczy na wspólną platformę porozumienia między krajami Wyszehradu. – Powołaliśmy w Polsce największy fundusz publiczny dla start-upów w Europie Środkowej, w którym jest 3,5 mld zł oraz 3,5 mld zł z funduszy venture capital. Myślę, że to dobra platforma przyciągająca uwagę do start-upów z całej Europy Centralnej, nie tylko z Polski. Chcemy stworzyć szerszą platformę do współpracy z krajami V4. Wiem, że nasi czescy i węgierscy partnerzy wyrazili podobne zdanie. Zapraszamy do tworzenia platformy do współpracy – podkreślił Morawiecki. Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że wdrażanie start-upów zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu na rynku. Podkreślił on także wagę i znacznie promocji własnych innowacji. – Mamy także nadzieje, że gospodarki krajów naszego regionu będą beneficjantami programu rozwoju start-upów – podkreślił.

Po wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego głos zabrał czeski wiceminister przemysłu i handlu Jirzi Havliczek, który podsumował czeską prezydencję, w imieniu rządu premier Sobotki. – W trakcie rocznego przewodnictwa w pracach Grupy Wyszehradzkiej koncentrowaliśmy się m.in.  na unijnej agendzie cyfrowej, innowacjach, start-upach oraz negocjowanym między UE a USA porozumieniu o wolnym handlu. W wielu kwestiach udało nam się doprowadzić rozmowy  do końca .W priorytetach polskiego przewodnictwa Republika Czeska dostrzega kontynuację wielu ważnych tematów. Cieszymy się, że możemy je wesprzeć – zakończył czeski urzędnik.