Polska delagacja wyjaśniała przed TSUE problemy z jakością powietrza

7 września 2017, 14:30 Alert

W czwartek 7 września 2017 r. w Luksemburgu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyła się rozprawa w związku ze skargą Komisji Europejskiej przeciwko Polsce odnośnie jakość powietrza i przekroczenie poziomów dopuszczalnych emisji pyłu PM10.

Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons
Skarga Komisji Europejskiej dotyczy stwierdzanych, w rocznych ocenach jakości powietrza, przekroczeń poziomów dopuszczalnych pyłu PM10 w części stref na obszarze Polski.

W rozprawie uczestniczyła delegacja z udziałem między innymi Katarzyny Majcher – pełnomocnika rządu RP przed Trybunałem Sprawiedliwości UE (MSZ) oraz Pawła Sałka, sekretarza stanu w ministerstwie środowiska.

Polska delegacja przygotowała informację o prowadzonych oraz planowanych działaniach naprawczych na poziomie rządowym, jak również na poziomie samorządowym. W informacji podkreślono wysokość poniesionych w Polsce nakładów finansowych na walkę z tzw. niską emisją. W latach 2015-2017 ze środków finansowych, będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy, wypłacono ponad 1,3 mld zł. W wyniku tego osiągnięto w tym okresie efekt ekologiczny w postaci redukcji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących z niskich źródeł emisji, w tym w szczególności emisji pyłu o 3 711,85 Mg.

Jednocześnie strona polska zwróciła uwagę na fakt, że efekty w postaci zauważalnej redukcji stref z przekroczeniami jakości powietrza będą odczuwane w perspektywie 2020-2025, ze względu na charakter podejmowanych działań inwestycyjnych.

Jak podkreśla resort środowiska w obecnym postępowaniu TSUE nie może nałożyć na Polskę kary finansowej. Kwestia wyznaczenia terminu poprawy jakości powietrza czy też ewentualnych kar może być przedmiotem odrębnego postępowania.

MŚ zaznacza również, że prowadzone w kraju działania administracji samorządowej oraz działania strategicznie administracji rządowej pozwolą na osiągnięcie zadowalającej poprawy jakości powietrza.