Paryska gra Polaków o elektromobilność

9 marca 2018, 09:48 Alert

Wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Marta Gajęcka rozmawiała w Paryżu w czwartek (08.03) z szefową Francuskiej Unii Elektryczności (UFE) Christine Goubet – Milhaud. Tematami rozmów była polsko – francuska współpraca w zakresie rozwoju elektromobilności i magazynowania energii. PKEE w Unii Europejskiej zabiega aktywnie o wypracowanie wspólnych rozwiązań w kwestiach energetycznych.

Wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Marta Gajęcka podkreślała po rozmowach w Paryżu, że rozwój elektryfikacji transportu stwarza duże możliwości dla sektora elektroenergetycznego. ”Budowa całego ekosystemu pojazdów elektrycznych wymaga  przygotowania europejskiej infrastruktury ładowania oraz rozwoju technologii baterii wykorzystywanych w autach”. W ubiegłym miesiącu w Polsce weszła w życie ustawa promująca elektromobilność, która zakłada m.in. powstanie 6000 punktów ładowania. Jednocześnie w Brukseli Maros Sefcovic wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zainicjował projekt stworzenia technologii budowania unijnej baterii, która docelowo ma być wykorzystywana przez koncerny motoryzacyjne na Starym Kontynencie. Podczas wizyty we Francuskiej Unii Elektryczności wiceprezes PKEE Marta Gajęcka rozmawiała o potencjale polskiej R&D w systemach magazynowania energii. „PGE Energia Odnawialna podjęła decyzję o zbudowaniu na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – nowoczesnego magazynu energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh.” – przypomniała Marta Gajęcka.  Christine Goubet – Milhaud. zwróciła uwagę na potencjał badawczo-rozwojowy w tym zakresie francuskiego koncernu EDF.

PKEE obserwuje stały wzrost zainstalowanej mocy niestabilnych źródeł energii (energetyka wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia. Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane stabilizacja pracy sieci magazyny energii powinny być realizowane jak najbliżej niestabilnych źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci.

W Paryżu podczas spotkania przedstawicielek PKEE i UFE poruszono również kwestię aktualnie w Brukseli toczących się negocjacji dwóch pakietów legislacyjnych. Tak zwany „Pakiet Zimowy” dotyczy m.in. bezpieczeństwa dostaw energii oraz rynków mocy, natomiast osobno negocjowany jest zestaw regulacji w sprawie czystego transportu, w tym pojazdów elektrycznych. PKEE zabiega o stworzenie i ugruntowanie wspólnego podejścia do obu tematów pomiędzy przedstawicielami największych producentów energii w UE.  W tym roku najprawdopodobniej zapadną rozstrzygnięcia w negocjacjach między Radą UE a Parlamentem Europejskim w tych kwestiach.

Polski Komitet Energii Elektrycznej