Polska i Iran kontynuują współpracę z surowcami w tle

19 stycznia 2016, 16:45 Energetyka

Możliwości dwustronnej współpracy handlowo-inwestycyjnej oraz sesja rozmów B2B z firmami potencjalnie zainteresowanymi rynkiem irańskim to główne cele Polsko-Irańskiego Forum Biznesu. Spotkanie z udziałem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego i wicegubernatora irańskiej prowincji Khorasan Mohammadem Mehdi Moravejosharieh odbyło się 18 stycznia 2016 r. w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Wymiana handlowa Polski z Iranem kształtuje się poniżej poziomu odpowiadającego potencjałowi obu państw. W 2014 r. polski eksport do Iranu wyniósł 34,9 mln euro, import 22,4 mln euro, a obroty handlowe przekroczyły wartość 57 mln euro. Rok 2015 pomimo znacznego wzrostu obrotów handlowych nie przyniósł ożywienia w relacjach gospodarczych między państwami. Eksport w okresie od stycznia do września 2015 r. wyniósł prawie 27,6 mln euro, natomiast import przekroczył 19,7 mln euro. Dla porównania, w roku 2011 łączna wartość wzajemnej wymiany handlowej sięgnęła kwoty blisko 167 mln euro. Dlatego też wiceszef resortu rozwoju podczas swojego wystąpienia na Polsko-Irańskim Forum Biznesu zwrócił uwagę na możliwości zwiększenia polsko-irańskich obrotów handlowych.

– Polska oferta eksportowa dla Iranu znakomicie wpisuje się w program rozwojowy kraju, ogłoszony przez prezydenta Rouhaniego. Dlatego też planujemy zintensyfikować kontakty handlowe między naszymi państwami w ramach programu Go Iran. Liczymy, że zniesienie sankcji pozwoli ożywić wymianę handlową i współpracę we wszystkich dziedzinach gospodarki– podkreślił.

Wiceminister Domagalski odniósł się również do zawartej we wrześniu 2015 r. umowy o współpracy gospodarczej, która przewiduje powołanie Komisji Mieszanej.

– Jestem przekonany, iż regularne posiedzenia powoływanej na podstawie umowy Komisji Mieszanej pozwolą na bieżącą analizę stanu współpracy gospodarczej oraz opracowanie konkretnych rekomendacji dotyczących jej rozwoju. Chcemy by jej pierwsza sesja odbyła się w Warszawie jeszcze w pierwszym półroczu 2016 r.” – przyznał.

Program Go Iran został zapoczątkowany przez poprzedni rząd. Już pod koniec lipca ubiegłego roku ówczesny wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński mówił, że porozumienie Iranu ze społecznością międzynarodową tworzy nowe warunki do współpracy gospodarczej. Kraj ten może być dla Polski atrakcyjnym parterem handlowym, dlatego w Ministerstwie Gospodarki przygotowano program Go Iran.

Ponadto podczas swojej wrześniowej wizyty w Teheranie premier Piechociński poinformował m.in, że Polska i Iran rozpoczęły nową rundę rozmów na temat handlu węglowodorami. Okazją była wizyta polskiego wicepremiera oraz ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego w Teheranie, podczas której spotkał się on ze 150-osobową delegacją przedstawicieli biznesu oraz inwestorów irańskich.

– Pierwszym krokiem w otwarciu nowego rozdziału pomiędzy naszymi państwami będzie podpisanie umowy handlowej w sprawie sprzedaży ropy – powiedział irański minister ropy Bijan Zanganeh. – Polska zgłosiła gotowość do współpracy w sektorze petrochemicznym, a dzięki modernizacji polskich rafinerii, będzie możliwe wykorzystanie tam irańskiej ropy – dodał.

Zanganeh dodał przy tym, że strony porozumiały się w sprawie eksportu LNG do Polski wspominając, że niebawem zacznie prace polski terminal na gaz skroplony. Kwestia budowy podziemnych magazynów gazu w Iranie, jak i optymalizacja zużycia paliwa były także przedmiotem spotkania polskiego wicepremiera.

W tym kontekście warto przypomnieć, że 16 stycznia po ogłoszeniu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej raportu o wypełnieniu przez Teheran wszystkich zobowiązań związanych z jego programem atomowym Stany Zjednoczone i Unia Europejska zniosły reżim sankcyjny wobec Iranu. Oznacza to zwiększenie możliwości dostaw irańskich węglowodorów na światowy rynki, w tym także do Polski. Współpracą z Iranem interesują się PGNiG i PKN Orlen.

Więcej:

Jakóbik: Powrót Iranu to szansa na surowce i kontrakty dla Polaków