Polska nie pozwala Australijczykom kupić aktywów EDF

19 stycznia 2017, 07:15 Alert

EDF zmienia plany sprzedaży aktów energetycznych i ciepłowniczych w Polsce. Umowa na wyłączność negocjacji sprzedaży aktów Grupy EDF australijskiemu funduszowi inwestycyjnemu IFM Investors została rozwiązania. Ministerstwo Energii nie wyraziło zgody na sprzedaż poszczególnych podmiotów francuskiej grupy. Spółki Skarbu państwa mają własne plany wobec aktywów EDF w Polsce.

Elektrownia Rybnik

Australijczycy nie przejmą aktywów EDF w Polsce

EDF pod koniec października zeszłego roku podjeło decyzję o przyznaniu australijskiemu funduszowi IFM Investors oraz czeskiej grupie EPH wyłączności na prowadzenie negocjacji sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce oraz Elektrowni Rybnik. Miesiąc później koncerny z udziałem Skarbu państwa PGE, Enea, Energa oraz PGNiG Termika złożyły własną ofertę zakupu udziałów francuskiego koncernu w aktywach energetycznych i ciepłowniczych w Polsce Do sfinalizowania transakcji są potrzebne zgody organów regulacyjnych w Polsce i w Europie. EDF jest wpisane na listę spółek istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Takiej zgody jednak polski rząd nie udzielił. Jak wynika z raportu giełdowego Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA  umowa na prowadzenie na wyłączność negocjacji sprzedaży aktów EDF funduszowi  IFM Investors została rozwiązana.

Weto ministerstwa energii

Spółka planowała oddzielić aktywa kogeneracyjne EDF Polska od elektrowni węglowej w Rybniku. W kolejnym miesiącu ministerstwo energii poinformowało grupę EDF, że nie wyrazi zgodę na sprzedaż aktywów EDF w Polsce w podziale na dwie części ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. EDF złożył od tej decyzji odwołanie.

Zdaniem EDF decyzja o odmowie podziału uniemożliwia wykonywanie praw spółki jako akcjonariusza, zwłaszcza prawa do zakończenia trwającego procesu sprzedaży aktywów w Polsce na rzecz EPH i IFM Investors.

Jak podkreślił pod koniec zeszłego roku minister energii, Krzysztof Tchórzewski EDF to firma, która jest ujęta w zestawieniu firm ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. EDF został właścicielem 8,5 proc. energetyki w Polsce. Zdaniem ministra nie można dopuścić do tego, aby właściciele energetyki w Polsce byli nieprzewidywalni. – Musimy mieć zidentyfikowanych właścicieli i wiedzieć na jaki czas inwestują, kim są i jak pewne są ich pieniądze – zaznaczył minister.

Bartłomiej Sawicki