Polskie technologie węglowe przyciągnęły Argentyńczyków na Śląsk

14 czerwca 2017, 11:45 Alert

W ramach wizyty delegacji z Argentyny na Śląsku zaprezentowano potencjał polskich firm górniczo-energetycznych. 

fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Rozmowy międzyrządowe, zwiedzanie zakładów produkcyjnych połączone z prezentacją potencjału polskich spółek z branży wydobywczej i sektora energetycznego oraz podpisanie listu intencyjnego pomiędzy krajowymi firmami i największą spółką górniczą w Argentynie – to główne punkty programu oficjalnej wizyty przedstawicieli tego kraju, którzy od 12 do 13 czerwca br. przebywali na Śląsku. Wśród uczestników delegacji z Argentyny znalazły się najważniejsze osoby odpowiedzialne za branżę górniczą – m.in. Pełnomocnik Ministerstwa ds. Górnictwa oraz przedstawiciele YCRT. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Grupy łączących się właśnie Famuru i Kopeksu.
Głównym tematem rozmów z udziałem m.in. przedstawicieli Ministerstwa Energii i spółek górniczych, była kwestia istotnego zaangażowania polskich firm w rozbudowę i modernizację tej gałęzi przemysłu
w Argentynie. W najbliższych latach rząd tego kraju planuje przeprowadzić szereg inwestycji infrastrukturalnych, w ramach których będzie rozbudowywać sektor górniczy, budować nowe zakłady energetyczne, linie kolejowe czy porty przeładunkowe. Dotychczasowa współpraca i zaangażowanie krajowych firm z branży maszynowej w realizację projektów w Argentynie, a także szeroko zakrojone plany rozwoju przemysłu w tym kraju, otwierają szereg możliwości dla istotnego zwiększenia obecności w Argentynie polskich firm.

W ramach dwudniowej wizyty został zaprezentowany potencjał polskich spółek realizujących projekty inwestycyjne w branży wydobywczo-energetycznej na całym świecie. Podpisano również list intencyjny, którego przedmiotem jest współpraca polskich firm z YCRT w zakresie rozwoju kopalni MINA 5, zwłaszcza w zakresie dostaw maszyn, urządzeń i usług, służących do zaspokojenia potrzeb elektrowni węglowej w Río Turbio o mocy 240MW. Strony zadeklarowały transfer wiedzy, a także wsparcie instytucjonalne konieczne do pozyskiwania lepszego finansowania dla realizowanych wspólnie projektów.

Jednym z punktów spotkania była wizyta argentyńskiej delegacji w zakładzie produkcyjnym Famuru, w trakcie której zostało zaprezentowane portfolio maszyn, urządzeń i usług oferowanych globalnie przez spółkę, a także przedstawiono plan prowadzonej aktualnie konsolidacji branży górniczej w Polsce, polegający na integracji części maszynowej Kopeksu z Grupą FAMUR.

Program spotkań obejmujący wizytę m.in. w kopalni i elektrowni, a także w zakładzie produkcyjnym Famuru, dał możliwość zaprezentowania delegacji z Argentyny szeregu rozwiązań składających się na kompletny proces pozyskania energii – od wydobycia kopalin za pomocą nowoczesnego sprzętu, przez systemy transportowe, aż po moment uzyskania energii. Polskie firmy dysponują nowoczesnym know-how i możliwościami technologicznymi, dzięki którym są gotowe do całościowej realizacji projektów górniczo-energetycznych. Konsolidacja polskiej branży okołogórniczej, w efekcie której Grupa FAMUR będzie dysponować szerokim portfolio produktów i usług oraz dotychczasowymi doświadczeniami Famuru i Kopeksu na rynkach zagranicznych, pozwoli katowickiej firmie na bycie jednym z najważniejszych partnerów w planowanej rozbudowie i modernizacji argentyńskiego przemysłu.
Argentyna jest drugą największą gospodarką Ameryki Południowej. Aktualnie cały przemysł wydobywczy stanowi około 4% jej PKB. Argentyńskie władze planują zwiększać jego udział w krajowym przemyśle, m.in. poprzez wsparcie dla inwestycji realizowanych w tej branży przez YRCT – państwową i jednocześnie największą spółkę wydobywczą węgla kamiennego w kraju. Plany rządu w Argentynie obejmują także modernizację i rozwój infrastruktury kolejowej, w zakresie taboru kolejowego, systemów trakcyjnych i zasilania, urządzeń sygnalizacyjnych, rozjazdów kolejowych czy profili stalowych.

Farmur

Tobiszowski: Świat interesuje się górniczym know-how Polski