Poprawa: Jeszcze nie przełom w łupkach, ale bardzo dobre perspektywy

24 stycznia 2014, 15:13 Energetyka

KOMENTARZ

Paweł Poprawa

Instytut Studiów Energetycznych

Firma San Leon zakończyła właśnie kolejny etap prac na jednym z najważniejszych swoich otworów poszukiwawczych w Polsce, tj. otworze Lewino-1G2, położonym na zachód od Gdańska. Techniczne informacje z prac na tym otworze, wczoraj upublicznione, wskazują na przybliżającą się perspektywę komercyjnego wydobycia gazu łupkowego w tym obszarze.

Wyniki poszczególnych prac prowadzonych na złożach łupkowych nie zawsze są łatwe w porównywaniu, zwłaszcza pomiędzy otworami pionowymi i poziomymi, niemniej jednak wydaje się, że jest to najlepszy dotychczas wynik testu otworowego w Polsce. W tym przypadku mamy do czynienia ze szczelinowaniem jednego, krótkiego odcinka w pionowym otworze. W tych warunkach uzyskany przypływ gazu ziemnego na poziomie 1.3–1.7 tys. m3/dobę można oceniać pozytywnie. Uzyskano bowiem wyniki znacznie lepsze niż w poprzednio szczelinowanych odcinkach tego otworu, więc widać efekty coraz lepszego dopasowania parametrów szczelinowania do lokalnej specyfiki. Ponadto w okresie 6 tygodni trwania testu nie odnotowano znaczącego spadku wydajności z otworu, co nadaje mierzonym wartościom przypływy gazu większą reprezentatywność. Aby ocenić możliwość komercyjnego wydobycia gazu, potrzebny jest jednak test złożowy na poziomym, wielokrotnie szczelinowanym otworze, który zostanie wykonany w najbliższych miesiącach. Jego wynik można próbować oszacować z dużym przybliżeniem na podstawie dziś przedstawionych danych na około 50-100 tys. m3/dobę, bądź więcej. Jeśli te oszacowania były by słuszne, to stwarzałoby to w tym przypadku wysokie prawdopodobieństwo komercyjności wydobycia gazu z łupków.

Informacje z wczorajszej notatki prasowej nie stanowią jeszcze przełomu w poszukiwaniach gazu łupkowego i ropy łupkowej w Polsce, lecz stwarzają dużą szansę na to, że przełom taki przynieść mogą wyniki z planowanego tu otworu poziomego. Wciąż jednak będzie to sukces w skali lokalnej, uwiarygadniający to, że najciekawszy dla poszukiwań obszar zlokalizowany jest na zachód od Gdańska. To, na co będziemy nadal czekać, to podobne pozytywne wyniki z innych obszarów objętych poszukiwaniami. Dopiero bowiem odpowiednio duża skala obszaru, dającego szansę na komercyjne wydobycie gazu i ropy, umożliwi spełnienie nadziei wiązanych ze złożami łupkowymi w Polsce.