font_preload
PL / EN
Alert 7 lipca, 2017 godz. 11:45   
REDAKCJA

Jest porozumienie Gaz-System-Plinacro. Współpraca Polski i Chorwacji w gazie

Chorwacja_2017__2_ Fot. Gaz-System

W obecności prezydentów Chorwacji i Polski doszło do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Gaz-System i Plinacro, operatorami gazociągów przesyłowych dwóch państw. To potwierdzenie informacji BiznesAlert.pl.

Polski operator za pośrednictwem spółki Polskie LNG wybudował terminal LNG w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego. Chorwacka spółka ma problem z realizacją analogicznego projektu na wyspie Krk, Hrvatska LNG. Współpraca z Polakami może jej to ułatwić, dzięki transferowi know how i współpracy specjalistów. Odpowiedzialna za projekt chorwackiego terminala jest spółka Hrvatska LNG.

Stępień: razem wesprzemy rozwój rynku LNG w krajach Trójmorza

Podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza Gaz-System zawarł umowę o współpracy z Plinacro – chorwackim operatorem systemu przesyłowego. Spółki będą współdziałać na rzecz rozwoju rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej – podaje Gaz-System.

– Powołanie Inicjatywy Trójmorza pozwoli na rozszerzenie trwającej od 2012 roku współpracy z chorwackim partnerem, zwłaszcza w obszarze wymiany doświadczeń. Dzięki porozumieniu wspólnie będziemy wspierać dalszy rozwój rynku LNG i jego technologii, a także podziemnych magazynów gazu – zapowiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Gaz-System.

Plinacro przystąpiło do realizacji pierwszej fazy budowy terminalu LNG na wyspie Krk oraz infrastruktury przesyłowej do sąsiednich krajów. Gaz-System planuje natomiast zwiększyć zdolności regazyfikacyjne Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Aby umożliwić przesył gazu pomiędzy terminalami, konieczna jest dalsza rozbudowa polskiego systemu przesyłowego oraz pełna integracja rynków gazu w basenie Morza Bałtyckiego i regionie Europy Środkowej.

Zacieśnienie współpracy pomiędzy operatorami z Polski i Chorwacji zdynamizuje proces budowy gazowego Korytarza Północ-Południe, z którego skorzystają w przyszłości wszyscy członkowie Inicjatywy Trójmorza, czyli: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.

Wojciech Jakóbik

Trójmorze: Polska pomoże Chorwacji zbudować gazoport