Porozumienie naftowe przedłużone bez zmian. Może nie wystarczyć

25 maja 2017, 21:15 Alert

Zakończyło się spotkanie Konferencji OPEC. Czy do podniesienia cen ropy wystarczy 9 miesięcy ograniczenia produkcji ropy?

Otwierając posiedzenie Konferencji OPEC  Khalid A. Al-Falih, saudyjski minister energii, przemysłu i zasobów mineralnych oraz przewodniczący Konferencji OPEC podsumował, że od ostatniego spotkania w 30 listopada 2016 r. „sytuacja na rynku ropy znacznie się poprawiła. Rynek jest na drodze do stabilizacji.” W bieżącym roku cena ropy utrzymuje się średnio powyżej 50 dol. za baryłkę. Jednocześnie jednak Al-Falih przestrzegł, że „jest wiele do zrobienia, aby obniżyć światowe zapasy ropy do poziomu średniej z ostatnich pięciu lat.” Ale jego zdaniem – także tu interesariusze, państwa OPEC i non-OPEC są na właściwej drodze. Minister wspomniał, że dla rynku ropy dobrze prognozuje znaczny wzrost gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciele państw członkowskich OPEC po zakończeniu zamkniętej części obrad byli zdania, że sytuacja na światowym rynku ropy – pomimo pewnych wahań cenowych – ulega stałej poprawie, choć proces ten ma nieco wolniejsze tempo, niż się spodziewano na spotkaniu w listopadzie ub.r. Według prognoz ekspertów Konferencji towarzyszących spotkaniu dla poprawy popytu na rynku ropy zwłaszcza na rynkach azjatyckich ważne są sygnały świadczące o wzroście  PKB w skali globalnej.

Na spotkaniu Konferencji dokonano szczegółowego przeglądu  wyników osiągniętych dzięki ograniczeniu produkcji ropy. Po zakończeniu zamkniętych posiedzeń Minister Al-Falih przedstawił ocenę mijających pięciu miesięcy w kontekście perspektyw rynku dla pozostałej części roku 2017. Jest to podstawa dla przyjętej już oficjalnie decyzji państw OPEC i non-OPEC o przedłużeniu ograniczenia wydobycia do końca marca 2018 r. Al-Falih przestrzegł przy tym, aby „optymizm nie zastąpił realizmu”.   

Końcowe posiedzenie Konferencji odbyło się z udziałem przedstawicieli państw spoza OPEC. Po jego zakończeniu minister Al-Falih, minister energetyki Rosji Aleksander Nowak oraz sekretarz generalny OPEC spotkali się z mediami na konferencji prasowej.

Zakomunikowano oficjalnie o przedłużeniu cięć produkcji ropy do 31 marca 2018 r. w dalszym ciągu o 2 proc. Nie mają tego obowiązku Nigeria i Libia. Nie uwzględniono wniosku o dłuższym okresie ograniczenia. Głównym celem na dzisiaj pozostaje konsolidacja rynku i dążenie do pełnej stabilizacji oraz – co bardzo ważne – systematycznego zmniejszania światowych zapasów ropy. Zwraca uwagę pełna zgodność państw OPEC i spoza tej organizacji co do tego programu, którym zainteresowane są wszystkie międzynarodowe instytucje energetyczne oraz gospodarka światowa. Producenci ropy będą również aktywnie angażować się w politykę ochrony klimatu zgodnie z kierunkami wyznaczonymi przez ONZ.

Po konferencji ekspert Jamie Webster, dyrektor ds. Ropy naftowej w Boston Consulting Group, powiedział kilkorgu dziennikarzom, że przedłużenie o dziewięć miesięcy ograniczenia produkcji ropy jest niewystarczające przy obecnej dynamice rewolucji łupkowej w USA.

Teresa Wójcik z Wiednia

Jakóbik: Trump może zrzucić bombę naftową na rynek