Znamy zapisy porozumienia Polska-USA o współpracy przy atomie

14 czerwca 2019, 15:30 Alert

Podpisane w środę pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej wyraża gotowość do współpracy przy polskim programie energetyki jądrowej – napisano w komunikacie Kancelarii Premiera. Portal  BiznesAlert.pl jako pierwszy informował o memorandum.

fot. Pixabay

„Podpisane porozumienie stanowi pogłębienie rozmów na temat energetyki jądrowej prowadzonych w ramach polsko-amerykańskiego dialogu energetycznego zainaugurowanego w marcu 2019 r. Strony wyraziły m.in. wolę wspólnego określenia warunków koniecznych do rozwoju polskiego programu jądrowego ze szczególnym uwzględnieniem zasad finansowania, rozwoju zasobów ludzkich i zaangażowania lokalnego przemysłu” – napisano.

Z treści porozumienia wynika, że strony wyraziły też m.in. „wolę rozpoznania możliwości współpracy obejmującej cały przekrój obecnych i przyszłych amerykańskich technologii reaktorów, paliw, wyposażenia oraz usług”.

Memorandum o współpracy zostało podpisane w środę w Waszyngtonie przez sekretarza energii USA Ricka Perry’ego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.
Porozumienie nie ustanawia praw ani obowiązków w zakresie prawa krajowego ani międzynarodowego.

Projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych o mocy 1-1,5 GW każdy (łącznie 6-9 GW). Pierwszy blok miałby zostać uruchomiony do 2033 r. a kolejnych pięć do 2043 roku. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu.

Polska Agencja Prasowa