Powrót Iranu na rynek ropy zaszkodzi rewolucji łupkowej

16 listopada 2015, 07:21 Alert

(AT Kearney/Bartosz Bieliszczuk)

ropa

W swoim raporcie firma konsultingowa AT Kearney analizuje ewentualne skutki zdjęcia z Iranu sankcji gospodarczych. Dodatkowa ilość surowca która trafi w efekcie na rynek może uderzyć przede wszystkim w amerykański przemysł łupkowy.

Sankcje handlowe z 2011 roku nie powstrzymały eksportu irańskiej ropy do Indii czy Chin ale i tak wyrządziły poważne straty Teheranowi. Dotkliwe okazało się także zablokowanie dostępu do technologii wydobywczych oraz zakaz ubezpieczania tankowców przewożących irańską ropę. Był to tym większy cios, gdyż kraj ten nie posiada znaczących rezerw finansowych i jest zależny od eksportu ropy i gazu. Po wprowadzeniu sankcji wydobycie Iranu spadło o 800 tys. baryłek dziennie.

Tyle właśnie wynosi maksymalny potencjał zwiększenia wydobycia przez Iran. Jeśli chodzi o kraje OPEC, Iran ustępuje jedynie Arabii Saudyjskiej, która może zwiększyć wydobycie aż o 2,3 mln baryłek dziennie w porównaniu z produkcją z pierwszej połowy 2015 roku. Wg założeń analityków AT Kearney, po dostarczeniu dodatkowych 800 tys. baryłek ropy dziennie na rynek, cena ropy Brent w 2016 roku wyniesie najpewniej 40-65 USD.

W ostatnich latach w Iranie odnaleziono także nowe złoża, które nie zostały jednak uruchomione ze względu na sankcje technologiczne. Irańskie przepisy zabraniają zagranicznym i prywatnym podmiotom wydobycia zasobów naturalnych. W efekcie, zawierane są kontrakty typu buy back – zagraniczne podmioty mogą prowadzić prace poszukiwawczo wydobywcze, pod warunkiem, że w momencie rozpoczęcia wydobycia, operatorem złoża stanie się irańskie NIOC, które odkupi w nim udziały. W zeszłym roku władze zapowiedziały zmiany w przepisach, które umożliwiłyby działania spółek na zasadach podobnych do joint venture

Wg analizy AT Kearney, inwestycje w irański sektor wydobywczy pozwolą zwiększyć możliwości wydobywcze o ok. 6% rocznie przez kolejne 5 lat (ceny ropy mogą wówczas wynieść 60-80 USD za baryłkę w 2020 roku). Dodatkowe wydobycie może szczególnie mocno uderzyć w amerykańską ropę ze złóż niekonwencjonalnych.

Należy przy tym pamiętać, że po latach sankcji Iran będzie potrzebował dostępu do technologii i inwestycji nie tylko dla sektora wydobywczego. Sporych inwestycji wymaga także sektor midstream i downstream.