Pożar tuż przed ogłoszeniem ekspansji Orlenu w Czechach

13 grudnia 2017, 09:00 Alert

Czeska spółka PKN Orlen Unipetrol ograniczyła produkcję w zakładzie w Litvinowie po tym jak w poniedziałek w instalacji utleniania (POX) wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność gazociągu. Jak przekonuje Unipetrol instalacja zostanie naprawiona w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jednostki produkujące wodór i amoniak zostały na razie wyłączone.

fot. Orlen Upstream

– Dokładny wpływ pożaru na pracę rafinerii Litvinovo oraz straty finansowe Unipetrolu są przedmiotem dalszych wyliczeń oraz analiz – powiedział rzecznik spółki.

W wyniku pożaru uszkodzony został rurociąg instalacji utleniania (POX), okablowanie oraz izolacji. Unipetrol przekonuje, że incydent nie ma wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.

Jak podał Unipetrol, pożar spowodował częściowe ograniczenie przerobu ropy naftowej nie tylko w rafinerii w Litvinowie, ale także w rafinerii Kralupy nad Wełtawą. To jedyne w Czechach rafinerie, które posiadają łącznie zdolność przerobu ropy na poziomie 8,7 mln ton rocznie.

Unipetrol i PKN Orlen zwracają uwagę, że awaria wywołana pożarem to incydent o „charakterze siły wyższej” stanowiący „nadzwyczajną, nieprzewidzianą szkodę, która wystąpiła niezależnie od Unipetrolu”, przy czym uniemożliwia ona czeskiej spółce „wykonywanie części zobowiązań wynikających z umów z kontrahentami”.

Jednocześnie warto przypomnieć, że PKN Orlen rozpoczął procedurę ogłoszenia dobrowolnego warunkowego wezwania na akcje czeskiej spółki.

W sierpniu 2015 r. w należących do Unipetrolu zakładach Chempark Zaluzi w Litvinowie doszło do poważnej awarii, wybuchu, a następnie pożaru krakingu parowego w instalacji etylenu w kompleksie olefin. Odbudowa krakingu parowego trwała 10 miesięcy i obejmowała m.in. wzniesienie czterech nowych pieców, naprawę uszkodzonego komina i estakad, a także wymianę elementów pomiarowych i sterujących. Koszt napraw szkód powstałych w wypadku wyniósł 4,1 mld CZK.
Chempark Zaluzi to największy w Czechach podmiot chemiczny. W ostatnim czasie Unipetrol podpisał kontrakt z austriacką firmą Bertsch Energy GmbH & Co KG na budowę tam nowego bloku kotłów wytwarzających pod wysokim ciśnieniem parę dla jednostki krakingu parowego. Inwestycja ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2018 r. Jej koszt to 1,2 mld CZK. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r.

W czerwcu 2016 r. Unipetrol rozpoczął w Chempark Zaluzi budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Realizacja tego projektu ma wzmocnić pozycję grupy PKN Orlen na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Nowa instalacja, która ma powstać do 2018 r., będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w całej Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.

Nowa instalacja polietylenu PE3 w zakładach w czeskim Litvinowie zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1. Jednocześnie nadal działać tam będzie instalacja polietylenu PE2 o mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton rocznie.

Unipetrol/Reuters/Piotr Stępiński/Polska Agencja Prasowa