Prawie 60 proc. Polaków chce zamknięcia nierentownych kopalń węgla, ale nie kosztem bezpieczeństwa

15 kwietnia 2015, 09:08 Alert

(CIRE)

CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej na zlecenie European Climate Foundation przeprowadziło badania opinii Polaków na temat górnictwa. Wynika z nich, że jest akceptacja społeczna dla programu zamykania nierentownych kopalń węgla. Takie rozwiązanie popiera 59 proc., ale spora cześć respondentów jest zdania, że jeżeli utrzymanie wydobycia węgla ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju, to powinno być ono dotowane z budżetu państwa.

Jak wynika z raportu z badań, większość 59 proc. respondentów uważa, że nierentowne kopalnie należy likwidować, a 33 proc. jest przeciwko ich likwidacji. Jednocześnie większość respondentów (64 proc.) jest także zgodna co do tego, że górnictwo powinno działać na takich samych zasadach jak inne przedsiębiorstwa, a polski podatnik nie powinien dopłacać do kopalni, nawet jeżeli będzie oznaczało to konieczność zakupu części węgla za granicą. Zdecydowana większość respondentów (70 proc.) nie widzi także podstaw by oferować górnikom dodatkowe przywileje wynikające specyfiki wykonywanego przez nich niebezpiecznego zawodu.

Z drugiej jednak strony wysoki odsetek Polaków (65 proc.) uważa, że jeżeli utrzymanie wydobycia węgla ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju, to powinno być ono dotowane z budżetu państwa. Większość Polaków (65 proc.) nie ma także wątpliwości, że polska energetyka powinna kupować krajowy węgiel, nawet jeśli koszt jego zakupu jest wyższy niż węgla zagranicznego (65 proc.).
Jednocześnie badania pokazują, że 77 proc. respondentów opowiada się za wprowadzeniem programu naprawczego dla spółek górniczych. Między innymi poprzez programy dobrowolnych odejść dla górników, czy tworzeniem miejsc pracy w miejscowościach, w których dojdzie do zwolnień oraz programy świadczeń przedemerytalnych. 64 proc. badanych opowiedziało się za tworzeniem spółek górniczych z udziałem przedsiębiorstw energetycznych.

Badania zostały przeprowadzone w dniach od 10 lutego do 3 marca 2015 roku. Zrealizowano je techniką wywiadu telefonicznego ze studia badań CATI przez Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM, na zlecenie European Climate Foundation. Badania przeprowadzon na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=801 (maksymalny błąd oszacowania wynosi +/- 3,5 proc. przy poziomie ufności 95 proc.). W badaniach zastosowano losowo-kwotowy dobór próby z kwotami na płeć i 6 grup wiekowych. Operatem losowania były bazy numerów telefonicznych stacjonarnych i komórkowych w proporcjach 20 proc/80 proc. Badania przeprowadził Instytut Badań Rynku i Opinii Publiczne CEM, założony w 1990 roku przez grono naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Ekonomicznej w Krakowie.