Nowela prawa geologicznego górniczego trafi do podkomisji

5 czerwca 2018, 11:00 Alert

W Sejmie w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Mineralnych i Leśnictwa odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Powołano podkomisję do dalszej pracy nad nowelizacją. Projekt raczej nie będzie przedmiotem prac Komisji ds Energii i Skarbu Państwa.

Sejm RP. Fot. BiznesAlert
Sejm RP. Fot. BiznesAlert

Projekt zaprezentował Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds polityki surowcowej. Przedmiot proponowanych zmian w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku jest sprawą pilną, doświadczenie ujawniło szereg niedostatków w obecnie obowiązujących przepisach dotyczących poszukiwania i wydobycia kopalin ze złóż. Projekt nowelizacji – powiedział wiceminister Jędrysek – ma zapewnić przyspieszenie i ułatwienie inwestycji. M.in. na wniosek inwestora wprowadza przetarg na poszukiwania, rozpoznanie i wydobycie kopalin. Przewiduje przedłużenie i uproszczenie koncesji na poszukiwanie i wydobycie węgla kamiennego oraz brunatnego. Wprowadza przepisy w sprawie metali ziem rzadkich.

W projekcie dokonano niezbędnej korekty przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, odnoszących się również do koncesji udzielonych na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2015 roku, w tym przepisów związanych z ochroną praw słusznie nabytych do uzyskania koncesji na wydobywanie węglowodorów ze złóż przez podmiot, który te złoża odkrył i udokumentował.

W dyskusji posłanka Gabriela Lenartowicz ( PO) zgłosiła propozycję, aby projekt ustawy został skierowany także do Komisji ds Energii i Skarbu Państwa. Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Anna Paluch (PiS) wyjaśniła, że wg przepisów o skierowaniu projektów ustaw do pierwszego czytania w Komisjach decyduje Marszałek Sejmu. Wiceminister Jędrysek stwierdził, że przyjęcie nowelizacji ustawy Pgg jest sprawą bardzo pilną, zwłaszcza jeśli chodzi o górnictwo węgla kamiennego. „Ustawa powinna wejść w życie już w lipcu br.” Dlatego procedowanie w parlamencie powinno być szybkie.

Drugi wniosek formalnie zgłoszony przez posłankę Dziuk, a także przez posłankę Niedziel (PO), dotyczył powołania Podkomisji ds projektu nowelizacji ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze.

Podkomisja miała liczyć 9 posłów, pięciu z PiS i po jednym z partii opozycyjnych, taki parytet jest przyjęty zwyczajowo ( wg wyjaśnień Biura Legislacyjnego Sejmu). Posłowie PO zgłosili wniosek o zwiększenie parytetu do 11 posłów, aby do Podkomisji weszło 2 posłów PO. Przy zmianie parytetu do Podkomisji weszłoby 5 posłów PiS i 2 posłów PO. W głosowaniu wniosek został odrzucony. W konsekwencji zgłoszona przez PO posłanka Lenartowicz zrezygnowała z udziału w Podkomisji. Na jej miejsce zgłosiła swoją kandydaturę posłanka Niedziela.

Komisja powołała ostatecznie Podkomisję w składzie: posłowie PiS: Anna Paluch, Czesław Sobierajski, Barbara Dziuk, Mieczysław Miazga, Teresa Hałas; opozycja: Dorota Niedziela (PO), Krzysztof Sitarski („Kukiz15”), Elżbieta Stępień (Nowoczesna), Urszula Pasławska (PSL). Komisja się ukonstytuowała, przewodniczącą została posłanka Anna Paluch.

Teresa Wójcik