font_preload
PL / EN
Alert 13 czerwca, 2018 godz. 12:30   
REDAKCJA

Premier: Innowacyjność w polskim DNA. Tauron uruchamia specjalny fundusz

pfr fot. BiznesAlert.pl

Grupa Tauron tworzy z Polskim Funduszem Rozwoju pierwszy fundusz Corporate Venture Capital dla rozwoju innowacji. Podczas konferencji impact’18 w Krakowie została podpisana umowa między podmiotami, co stało się w obecności członków zarządu firmy, administracji rządowej i dziennikarzy.

– Mamy innowacyjność w naszym DNA. Cały ekosystem, który stworzyliśmy, zmienia realia naszej gospodarki, biznesu i administracji publicznej. Dziękuję wszystkim, którzy robili kolejne kroki. Razem stworzymy jedną z najnowocześniejszych gospodarek na świecie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia. NCBiR jest kolejną częścią porozumienia.

– Polski rynek jest ambitny, ale wciąż w fazie przedszkolnej. Musi być on konkurencyjny globalnie, by stworzyć polski sposób na innowacje. Potrzebne są do tego dużych firm, by pomóc start-upom dokonać pierwszych wdrożeń – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Tauron będzie uczestnikiem dwóch funduszy tworzonych w ramach programów PFR Starter – FIZ oraz BRIdge VC / PFR NCBR CVC. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie przez Tauron wieloetapowego wsparcia dla innowacyjnych firm, m.in. poprzez zapewnienie możliwości udziału w programach akceleracyjnych, inwestycje w przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju w ramach PFR Starter FIZ, czy zapewnienie kolejnych rund finansowania w ramach PFR NCBR CVC. Ten ostatni powstał w ramach uruchomionego przez NCBR w zeszłym roku Funduszu Funduszy CVC, w którym połowa z 880 mln zł to środki NCBR.

– Utworzenie funduszu CVC stanowi kolejny element budowy w Grupie Tauron ekosystemu współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Oczekujemy, że nowy fundusz przyniesie Grupie korzyści dzięki koncentracji działalności na inwestycjach w innowacyjne firmy, które potencjalnie wesprą długoterminowy rozwój Grupy – mówi Filip Grzegorczyk prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Identyfikacja najciekawszych przedsiębiorstw, oferujących innowacyjne rozwiązania w szeroko pojętej branży energetycznej, przyczyni się zarówno do rozwoju wewnętrznych kompetencji w zakresie zarządzania i współpracy z funduszami inwestycyjnymi, jak i efektywnej komercjalizacji innowacyjnych projektów między innymi w naszym portfolio produktowym – dodaje prezes.

Docelowa kapitalizacja funduszu utworzonego w ramach PFR Starter FIZ wyniesie 50 mln zł, a funduszu utworzonego w ramach PFR NCBR CVC wyniesie 160 mln zł. Udział Tauron w funduszach nie przekroczy odpowiednio 25% i 49%.

– Jednym ze strategicznych celów PFR jest rozwój w Polsce rynku finansowania młodych innowacyjnych firm tzw. rynku venture capital. Jest on ważnym elementem budowy nowoczesnej gospodarki 4.0. Realizując program Start in Poland budujemy kompletny ekosystem, który ma uczynić z Polski hub innowacji o znaczeniu europejskim. Fundusz EEC Magenta jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Tworzy go profesjonalny zespół zarządzający z doświadczeniem z Doliny Krzemowej. Niezależnie od źródeł kapitału, zespół zarządzający będzie inwestował na zasadach rynkowych dążąc do maksymalizacji wartości spółek, w które będzie inwestował i wartości portfela dla inwestorów – mówi Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Podejmując odważne, ale przemyślane i spójne z innymi naszymi działaniami decyzje staliśmy się pionierami wprowadzania nowatorskich rozwiązań w ekosystemie finansowania innowacji w Polsce. Tworząc FoF CVC położyliśmy fundament pod system wspierania rozwoju projektów B+R przez fundusze corporate venture capital, których brakowało na polskim rynku. Uruchomienie EEC Magenta to pierwszy, ważny krok na drodze do stworzenia kilku profesjonalnych i efektywnie inwestujących w projekty wysokiego ryzyka funduszy CVC – mówi Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Funduszami utworzonymi w ramach programów PFR NCBR CVC i PFR Starter zarządzać będzie niezależny od inwestorów, profesjonalny podmiot zarządzający EEC Magenta.

Wybór form dofinansowanych ze środków PFR Ventures przy tworzeniu funduszu CVC jest związany w głównej mierze z możliwością skorzystania z doświadczenia PFR w zarządzaniu funduszami oraz dywersyfikacji kapitałowej i tym samym ograniczeniem ryzyka po stronie Tauron.

Zgodnie z założeniami nowego funduszu, wzrost wartości spółek portfelowych będzie realizowany poprzez dostarczenie niezbędnych dla rozwoju projektów środków finansowych.

Jednocześnie intencją funduszu jest dostarczenie w ramach inwestycji tzw. smart money, czyli zapewnia wsparcia merytorycznego w zakresie tworzenia kompetencji dotyczących rozwoju przedsięwzięcia. Nacisk będzie kładziony na planowanie i zarządzanie strategiczne oraz wzmacnianie relacji w sektorach, do których spółki portfelowe kierować będą swoje produkty
i usługi.

Tauron poprzez działalność spółki TAURON Magenta, czy udział w programie akceleracyjnym Pilot Maker zaangażował się już w szereg projektów w ramach modelu Open Innovation. W tym kontekście stworzenie funduszu CVC stanowi kolejny element budowy ekosystemu współpracy z innowacyjnymi przedsiębiorstwami. Jednym z priorytetów Strategii Grupy TAURON jest stworzenie nowego modelu rozwoju innowacji oraz nowych biznesów. Istotnym elementem tego modelu jest powstanie funduszu CVC zajmującego się inwestycjami w innowacyjne przedsiębiorstwa w różnych etapach rozwoju – od fazy zalążkowej do fazy wzrostu i ekspansji.

BiznesAlert.pl/Tauron