font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 19 listopada, 2018 godz. 6:00   
REDAKCJA

Premier w Niemczech o Nord Stream 2: To niebezpieczny projekt

Mateusz Morawiecki 2 Flickr Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Szef polskiego rządu uczestniczył w Hamburgu w Konferencji FOTAR, gdzie razem z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji pt. Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich. Premier odniósł się między innymi do kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2.

Premier ocenił, że w kontekście europejskiego bezpieczeństwa ważna jest kwestia gazociągu Nord Stream 2. Znam stanowisko niemieckiego rządu, że to jest projekt biznesowy, ale na wschód od Odry nikt w to nie wierzy- powiedział Mateusz Morawiecki. Jak dodał, z punktu widzenia m.in. Polski, Nord Stream 2 to bardzo niebezpieczny projekt.

Jeśli okaże się, że – po zbudowaniu Nord Stream 2 – ukraiński system przesyłu gazu stanie się niepotrzebny, to co powstrzyma Władimira Putina od wmaszerowania do Kijowa? – zapytał premier. Teraz Rosja jest zależna od transferu gazu przez Ukrainę. Kiedy powstanie Nord Stream 2, nie będzie już tej zależności – wyjaśnił.

Międzynarodowa Konferencja FOTAR odbywa się z udziałem czołowych przedstawicieli świata polityki, biznesu i mediów. Jest organizowana m.in. przez Fundację im. Kanclerza Federalnego Helmuta Schmidta oraz Instytut Integracji Europejskiej Europa-Kolleg.

CIRE.PL