Prezes PGG: stawiamy na bezpieczeństwo, stabilność i efektywność

1 grudnia 2017, 10:45 Alert

Bezpieczeństwo pracy, stabilność i przewidywalność procesów produkcyjnych, stała poprawa efektywności i uzyskiwanie dodatniego wyniku finansowego – to główne wyzwania Polskiej Grupy Górniczej (PGG), wskazane przez jej prezesa Tomasza Rogalę w piątkowym liście do górników.

Szef tej największej górniczej spółki napisał do ponad 43-tysięcznej załogi z okazji Barbórki – przypadającego 4 grudnia Dnia Górnika. Główne barbórkowe uroczystości w PGG, z udziałem premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zaplanowano na piątkowe popołudnie w Rudzie Śląskiej. Tamtejsza kopalnia Ruda zatrudnia ponad 6,5 tys. osób.

W liście do załogi prezes PGG podkreślił, że w ciągu ostatniego roku wykonano „ogromną pracę we wszystkich obszarach przedsiębiorstwa, czego dobitnym potwierdzeniem są stale poprawiające się wyniki spółki”. Jak szacował w listopadzie minister energii, 2017 r. PGG zamknie zyskiem rzędu 200 mln zł, a na przyszły rok prognozuje zysk rzędu pół miliarda złotych.

„Nabyliśmy (wiosną tego roku – PAP) kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego i zintegrowaliśmy je z naszą strukturą. Stale prowadzimy ogromny proces inwestycyjny. Udostępniamy nowe pokłady węgla i kupujemy nowoczesne maszyny i urządzenia” – wyliczał w liście prezes Rogala, dziękując górnikom za ich zaangażowanie i codzienną pracę.

Rogala przypomniał, że przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje węgiel jako istotne źródło energii. „Ten dokument pozwala nam spokojniej patrzeć w przyszłość, ale jest też zobowiązaniem do nieustannego zwiększania efektywności naszej firmy. Nie możemy nie zauważyć innych źródeł energii i postępu, który się w nich dokonuje. Ten postęp oznacza wzrost konkurencyjności, której musi sprostać Polska Grupa Górnicza” – ocenił prezes.

Odnosząc się do największych wyzwań dla Grupy: bezpieczeństwa pracy, stabilności i przewidywalności procesów produkcyjnych, stałej poprawy efektywności we wszystkich obszarach i uzyskiwania dodatniego wyniku finansowego, Rogala podkreślił, że tylko realizując te wyzwania możliwe jest zapewnienie spółce perspektywy rozwoju i stabilnego zatrudnienia.

„Nie sposób nie podkreślić, że tak ogromny proces przemiany polskiego górnictwa były niemożliwy bez wsparcia pani premier Beaty Szydło, pomocy Ministerstwa Energii, w szczególności ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego” – napisał Rogala, dziękując przedstawicielom rządu za udzielane wsparcie.

Prezes podziękował też partnerom społecznym, w szczególności członkom zespołu monitorującego sytuację PGG. „Trudne kompromisy są dowodem szczególnej dbałości o dobro Polskiej Grupy Górniczej” – napisał prezes. W listopadzie strony uzgodniły, że dzięki poprawiającym się wynikom PGG możliwe będzie wypłacenie załodze spółki 30 proc. tzw. czternastej pensji za 2017 r. Na mocy wcześniejszego porozumienia świadczenie to było zawieszone na dwa lata.

„Barbórka to nasze wspólne święto. To czas, gdy chcemy się wam pokłonić i docenić waszą pracę i wasze zaangażowanie. To czas, gdy chcemy zapewnić was o naszym podziwie i szacunku dla waszej bardzo ciężkiej pracy. Niejedna firma może nam pozazdrościć kadry tak doświadczonej i o tak wysokich kwalifikacjach zawodowych. To wartość najcenniejsza” – podsumował swój list prezes, składając górnikom najlepsze barbórkowe życzenia.

PGG jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego, z roczną produkcją rzędu 30 mln ton. Zatrudnia ponad 43 tys. osób w dziewięciu kopalniach – większość z nich to tzw. kopalnie zespolone, złożone z kilku samodzielnych wcześniej zakładów.

Polska Agencja Prasowa