Prezydenci Polski i Iraku rozmawiali o bezpieczeństwie

6 listopada 2017, 15:30 Alert

Kwestie bezpieczeństwa, w tym głównie aktualna sytuacja na Bliskim Wschodzie, eksport polskiej żywności, a także rozwój współpracy gospodarczej będą głównymi tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Polsce.

Fot. Jakub Szymczuk, KPRP

Obaj przywódcy rozmawiali w wąskim gronie, a następnie, pod ich przewodnictwem, odbyły się rozmowy plenarne.

Rozmowy Prezydentów i delegacji Polski i Iraku

Głównym tematem spotkania były sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. państwem islamskim. Jednocześnie Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

Ważne miejsce w rozmowach zajęły również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki. Innymi z poruszonych tematów była polska pomoc humanitarna dla Iraku, a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury. W tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

„Z uznaniem obserwujemy działania Iraku w celu przywrócenia pokoju”

Sytuacja wewnętrzna w Iraku, zacieśnianie współpracy pomiędzy górnictwem i gazownictwem naftowym oraz rolnictwo, to – jak relacjonował podczas konferencji  prezydent Andrzej Duda – niektóre tematy jego rozmów z prezydentem Iraku Mohammedem Fuadem Masumem Khaderem. Ponadto rozmowy dotyczyły współpracy militarnej Polski i Iraku, także modernizacji infrastruktury i sprzętu wojskowego.

Andrzej Duda przypomniał o intensywnej współpracy gospodarczej między Polską a Irakiem w latach ’80, a także o obecności naszych żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Jak podkreślił, w Iraku wciąż są obecni polscy żołnierze w ramach kontyngentów wojskowych, realizowanych przez NATO.

– Z uznaniem obserwujemy działania władz Iraku i armii irackiej w przywracaniu pokoju oraz walki z zagrożeniem terrorystycznym – powiedział prezydent Duda.  Podkreślił, że Polska jest „absolutnie zwolennikami jednolitości terytorialnej Iraku i zachowania spoistości państwa irackiego”.

Zadeklarował również , że Polska będzie szukać możliwości samodzielnego funkcjonowania polskiej ambasady w Iraku i przekształcenia agencji konsularnej w Irbilu w konsulat generalny.

Spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Iraku

Podczas wizyty w Warszawie poruszone zostaną m.in. kwestie współpracy gospodarczej i polskiej pomocy humanitarnej, a także bieżąca sytuacja bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu.

Program wizyty prezydenta Iraku przewiduje m.in. spotkania z głową polskiego państwa, premier polskiego rządu Beatą Szydło, a także marszałkiem Sejmu. W planie są m.in. rozmowy prezydentów oraz delegacji. W rozmowach planarnych udział weźmie m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

[AKTUALIZACJA: Spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Iraku 7.11.2017 10.55]

Polska Agencja Prasowa/KPRP/KPRM