font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 5 października, 2017 godz. 10:30   
REDAKCJA

Prezydent Bułgarii w Polsce. Będzie rozmawiał o Trójmorzu i dziewiątce bukaresztańskiej

dwnld217730753 Krzysztof Sitkowski / KPRP

Bezpieczeństwo w ramach NATO, współpraca infrastrukturalna i strategiczna w ramach Trójmorza, przyszłość UE i plany prezydencji bułgarskiej oraz współpraca gospodarcza – będą tematami rozmów prezydentów Polski i Bułgarii Andrzeja Dudy i Rumena Radewa. W czwartek prezydent Bułgarii wraz z małżonką złożą oficjalną wizytę w Warszawie.

Wizyta rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania bułgarskich gości przez prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką na dziedzińcu Belwederu.

Po południu prezydent Bułgarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.Wieczorem w Pałacu Prezydenckim obie Pary Prezydenckie spotkają się ponownie podczas oficjalnego obiadu wydanego przez prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę.- Polskę i Bułgarię łączą dwa wymiary regionalne. Po pierwsze inicjatywa Trójmorza. Spotkanie prezydentów będzie nawiązywało do ostatniego szczytu Trójmorza, który miał miejsce w Warszawie; będzie okazją do podsumowania tego spotkania i do rozmowy o przyszłości tej inicjatywy. W przyszłym roku odbędzie się szczyt Trójmorza w Rumunii, więc jesteśmy w trakcie rozmów na temat rozwoju tej inicjatywy – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy państw regionu Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

– Druga kwestia regionalna, która nas łączy w Bułgarią – mówił prezydencki minister – to dziewiątka państw wschodniej flanki NATO – tzw. dziewiątka bukaresztańska (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria).

Jesienią 2015 r. w Bukareszcie przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO podpisali wspólną deklarację, w której m.in. wyrazili zaniepokojenie „trwającą agresywną postawą” Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

– W przyszłym roku znowu szczyt NATO, do którego chcemy się wspólnie przygotować – zaznaczył Krzysztof Szczerski. – W związku z tym – mówił – w przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje ministrów spraw zagranicznych „dziewiątki bukaresztańskiej”; w przyszłym roku planowany jest natomiast spotkanie na szczycie w tej formule.

Jak zaznaczył minister Szczerski, bliska współpraca tych państw, która miała miejsce przed szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. „zaowocowała dobrymi efektami tego szczytu”. – Chcemy utrzymać tę dynamikę i tę współpracę poprzez pokazanie wspólnego stanowiska wszystkich krajów dziewiątki wschodniej flanki NATO – zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta.

Dodał, że „pomimo różnych indywidualnych strategii, Polskę i Bułgarię łączy przekonanie, że NATO powinno być obecne w regionie. – W Polsce mamy wysuniętą obecność, w Bułgarii mamy też wspólne siły natowskie. To też będzie przedmiotem rozmów prezydentów – powiedział prezydencki minister.

Tematem rozmów prezydentów będą też kwestie europejskie. Bułgaria obejmuje w przyszłym roku prezydencję w Unii Europejskiej. – Szczególną intencją Bułgarii jest zwrócenie uwagi na kwestię Bałkanów Zachodnich, czyli tego fragmentu południowo-wschodniej Europy, który jest mozaiką różnych interesów i różnych procesów politycznych i ekonomicznych, potencjalnie będących wielką szansą dla Europy, ale też potencjalnie – wielkim problemem, jeśli drzwi do Europy nie będą dla tych krajów otwarte i nie będzie dla nich wytyczona także perspektywa członkostwa w UE – powiedział minister Szczerski.

Przypomniał, że podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy prezydent Andrzej Duda razem z prezydentami Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i Macedonii Gjorgim Iwanowem wzięli udział w panelu dyskusyjny nt. przyszłości Unii Europejskiej oraz europejskich aspiracji Gruzji oraz Macedonii.

– Prezydent chciał pokazać, że Polska zarówno na kierunku Partnerstwa Wschodniego jak i na kierunku Bałkanów Zachodnich jest państwem, które opowiada się za otwartymi drzwiami do UE – powiedział minister Szczerski.

Nawiązując do tego, że rozmowom politycznym będzie też towarzyszyło forum gospodarcze, Krzysztof Szczerski zaznaczył, że z prezydentem Radewem przyjeżdża duża grupa biznesmenów z Bułgarii. – Spotkanie to ma pokazać potencjał współpracy inwestycyjnej i handlowej pomiędzy naszymi krajami – dodał Szef Gabinetu Prezydenta.

Polska Agencja Prasowa