font_preload
PL / EN
Alert 13 grudnia, 2017 godz. 7:15   

Prezydent na Ukrainie. Bezpieczeństwo i historia. A biznes?

duda Prezydent Andrzej Duda. fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent RP odwiedzi Ukrainę, gdzie będzie rozmawiał o bezpieczeństwie i historii. Nie wiadomo, czy zabrał ze sobą delegację biznesową.

Bezpieczeństwo i historia

Według informacji Kancelarii Prezydenta 13 grudnia 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę na Ukrainie. Głównym tematem rozmów będzie polityka bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na wschodniej Ukrainie.

Prezydent RP spotka się z Prezydentem Petrem Poroszenką, obserwatorami z Misji Obserwacyjnej OBWE i przedstawicielami UNDP. Odda także hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez NKWD, pochowanym na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Biznes na pokładzie?

W informacji o wizycie brakuje kontekstu biznesowego. Prezydent ma w zwyczaju zabieranie na pokład samolotu prezydenckiego przedstawicieli polskich spółek, które mogłyby być zainteresowane współpracą z Ukrainą.

Jakóbik: Stańczak musi odejść. Nadchodzi zima w sektorze gazowym Ukrainy

Zwykle w podróże z prezydentem wybierały się delegacje PGNiG, Grupy Lotos i PKN Orlen. Szczególnie ta pierwsza spółka liczy na rozwój dostaw gazu nad Dniepr. Mimo to, Ukraińcy wysyłają w ostatnim czasie sygnały o braku zainteresowania rozwojem importu. Promują za to rozwój krajowego wydobycia i eksport na rynki europejskie, co ma być możliwe do 2020 roku. Ze względu na to niepewny jest los projektu Gazociągu Polska-Ukraina, który mógłby pozwolić na zwiększenie fizycznych dostaw nad Dniepr.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Układ Polska-Ukraina-USA na zakup LNG?