GovTech pozwoli PKP uwolnić pomysły służące innowacjom na kolei

14 sierpnia 2019, 08:45 Alert

Program GovTech Polska oraz Fundacja Grupy PKP pozwolą uwolnić pomysły służące innowacjom na kolei, ocenili uczestnicy pierwszej Ogólnopolskiej Burzy Mózgów. Już we wrześniu odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia – tym razem poświęcona tematyce Wody i tego, jak mądrze zarządzać polskimi zasobami wodnymi.

GovTech Polska, Fundacja Grupy PKP i burza mózgów

Działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Program GovTech Polska, we współpracy z Fundacją Grupy PKP zorganizowały Ogólnopolską Burzę Mózgów, podczas której użytkownicy kolei mogli podzielić się pomysłami na innowacje w jej funkcjonowaniu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też kolejną Ogólnopolską Burzę Mózgów organizowaną przez GovTech Polska, która będzie dotyczyć tematyki wodnej. Odbędzie się ona 14-15 września w Warszawie podczas największego w Europie hackathonu HackYeah. Zgłaszać się można do 30 sierpnia poprzez stronę govtech.gov.pl/obywatel.

„Jesteśmy dziś świadkami pierwszej Obywatelskiej Burzy Mózgów, z udziałem wspaniałych innowatorów. Program GovTech Polska buduje most między sektorem publicznym a ludźmi, którzy nie boją się podejmować trudnych wyzwań. Chciałabym zaznaczyć, że polska kolej zmienia się, chce się zmieniać. Jesteśmy otwarci na innowacje poprzez inwestycje w infrastrukturę, w tabor, w dworce, przy jednoczesnym zaangażowaniu w innowacje technologiczne, które są niezbędne do realizacji zrównoważonego rozwoju transportu” – powiedziała prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek podczas konferencji GovTech Polska.

Dzisiejsze wydarzenie było pierwszym z cyklu „GovTech – Aktywuj pomysły!”, mającym na celu umożliwienie obywatelom – niezależnie od ich wieku, doświadczenia, czy poglądów – wywarcia realnego wpływu na decyzje w sprawach, które dotyczą ich otoczenia. „Innowacje są potrzebne całej gospodarce, a dlaczego kolei? Dlatego, że polska kolej się zmienia, ale nie dla samej siebie, tylko chce odpowiedzieć na oczekiwania swoich użytkowników. Bo któż lepiej wie, czego oczekuje od polskiej kolei od tych, którzy codzienne, z coraz większą radością i coraz większą dobrą opinią korzystają z naszych usług” – wskazał prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Podkreślił, że dzięki takim spotkaniom Grupa PKP może usłyszeć pomysły, które zarządowi być może nie przyszłyby do głowy lub zostałyby uznane za mało realne.

„Bardzo dziękuję, że zbudowali państwo platformę, która pozwala na to, żeby idee i pomysły można było agregować, wyciągać te najbardziej wartościowe i korzystać z nich. Dzisiaj chcemy korzystać ze wszystkich, nawet najbardziej śmiałych pomysłów na to, w jaki sposób kolej powinna współpracować z innymi środkami lokomocji, jak wykorzystać rewolucję 4.0 dla wygody ludzi, komfortu, bezpieczeństwa i łatwości przemieszczania się” – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, podstawowym celem Programu GovTech Polska jest, by nastąpiło „coś w rodzaju demokratyzacji zmiany funkcjonowania administracji publicznej”.

„Polska kolej jest nie tylko wzorem innowacyjności dla innych gałęzi transportu w Polsce, ale też staje się dobrym przykładem jak wykorzystać innowacyjność dla kolei europejskich i jak wykorzystać szansę, jaką jest dany nam czas. Wykorzystujemy tę szansę, tworząc zupełnie nową kolej” – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przypomniał, że na kolej w Polsce przeznaczone jest ponad 100 mld zł w perspektywie do 2023 roku. Inwestycje spółek Grupy PKP mają na celu wdrażanie rozwiązań pozwalających zaoszczędzić energię (budownictwo, konstrukcja pojazdów kolejowych), a także zmniejszać emisję zanieczyszczeń oraz hałasu.

Premier zapowiedział też kolejne wydarzenie z serii GovTech Polska, które będzie dotyczyć problemów z wodą. „Chcę zachęcić i zaprosić do wielkiej ogólnopolskiej burzy mózgów, która odbędzie się w połowie września i która będzie dotyczyć niesamowicie ważnego problemu, o którym ostatnio bardzo często dyskutujemy w Polsce i na świecie. Tym problemem jest woda, brak wody, dostępność wody, i woda jako podstawowe źródło życia, źródło potrzebne do działań gospodarczych i wszelkich innych, również komunikacyjnych”- powiedział premier.

ISB News

Dostępność Plus na kolei (RELACJA)