Fedorska: Offshore na Brooklynie?

12 sierpnia 2019, 07:30 Energetyka

W połowie lipca ogłoszono wyniki przetargu na farmy wiatrowe, które są częścią ambitnego planu transformacji energetycznej Nowego Jorku. Na terenie nabrzeża Brooklynu powstaną dwie olbrzymie farmy wiatrowe o łącznej mocy 1700 MW. Mają one zostać podłączone do sieci w 2024 roku i zasilić energią elektryczną milion gospodarstw domowych. New York State Energy Research and Development Authority (NYSERDA) ujawni kwestie finansowe przetargu dopiero po negocjacjach kontraktu z władzami stanu na okres 25 lat -pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

Docelowo Nowy Jork planuje w następnym dziesięcioleciu budowę kolejnych farm wiatrowych o mocy 9 000 MW. Prawdopodobnie będą to głównie instalacje offshore. W przeciwieństwie do onshore koszty wytwarzania jednej MWh offshore spadły z 248 dolarów w roku 2012 do 89 dolarów w 2019 roku, co wskazuje, że offshore staje się coraz bardziej opłacalne.

Twarzą przemian energetycznych w Nowym Yorku jest gubernator i polityk Partii Demokratycznej Andrew M. Cuomo. Metropolia wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych stara się dogonić pod tym względem znacznie bardziej postępową Kalifornię. To właśnie Kalifornia ma największy w USA park wiatrowy „Alta Wind Energy Center” o mocy 1.548 MW.

Do 2050 roku Nowy Jork planuje zredukować emisję gazów cieplarnianych o 85 procent w porównaniu z 1990 roku. W celu skutecznego ograniczenia emisji Gubernator do 2020 roku zamierza zamknąć wszystkie elektrownie węglowe na terenie stanu. Całkowitą neutralność klimatyczną miasto chce osiągnąć w 2040 roku. Energetyka wiatrowa odgrywa czołową rolę w strategii energetycznej miasta. W następnej kolejności Cuomo stawia na energię słoneczną, uruchamiając 6000 MW do 2025 r. Transformacja energetyczna obejmuje także zdolność magazynowania energii słonecznej, która do 2030 r. ma osiągnąć 3 000 MW.

Jeśli chodzi o farmy wiatrowe, Nowy Jork ma jeszcze wiele do nadrobienia. W gronie największych amerykańskich instalacji tego typu może się on pochwalić zaledwie trzema. Są to Maple Ridge Wind Farms I & II (łącznie 322 MW) oraz Marble River Wind Farm (215 MW). Z tego powodu miasto podpisało w ostatnim czasie kontrakty na produkcję energii odnawialnej o łącznej mocy 4700 MW.

Örsted i Eversource zbudują Sunrise Wind

Sunrise Wind to nazwa jednego z dwóch projektów biorących udział w przetargu, który wygrały wspólnie firmy Örsted i Eversource (udziały po 50 procent). Örsted i Eversource to sprawdzony joint verture składający się z duńskiej firmy z olbrzymim doświadczeniem w technologiach offshore i amerykańskiej Eversource. Jeszcze pod poprzednią nazwą DONG Energy Örsted zainstalowała w 1991 r. pierwszą turbinę wiatrową na Bałtyku. Eversource jest natomiast przodującą w regionie firmą o specjalizacji energotechnicznej. W ramach współpracy Örsted i Eversource zdobyło prawa do obszarów wodnych Bay State Wind i Deepwater Wind, na których mogą powstać farmy wiatrowe o mocy do 4000 MW.

Partnerzy wybrali wstępnie jako dostawcę niemiecko-hiszpańskiego producenta turbin, firmę Siemens Gamesa, której turbiny o mocy 8 MW (8.0-167 DD) mają zostać zainstalowane w ramach projektu. Örsted i Eversource  na północny-wschód od Long Island realizują już dwa kolejne projekty – South Fork Wind Farm i Revolution Wind. Budowa South Fork Wind Farm, która składa się z zaledwie 15 turbin, zakończona zostanie w 2022 r. Prąd z South Fork Wind Farm ma zaopatrywać 70 000 lokalnych gospodarstw domowych w regionie East Hampton. „Revolution Wind” jest natomiast znacznie większym przedsięwzięciem o mocy 700 MW. Koniec projektu Revolution Wind i uruchomienie produkcji przewidziane są na 2023 r.

Sunrise Wind położony będzie na wschód od Long Island, niedaleko South Fork Wind Farm i Revolution Wind, co jest korzystne ze względu na logistykę.

Empire Wind

Natomiast firma Equinor zajmie się projektem Empire Wind, który powstanie na południe od Long Island w odległości 30 mil od nowojorskiego portu. Będzie to farma wiatrowa o mocy 816 MW, składająca się z 60 do 80 turbin wiatrowych o mocy ponad 10 MW każda. Całkowity koszt inwestycji wynosi 3 mld USD (3,4 mld EUR). Projekt będzie największą w dotychczasowym dorobku firmy Equinor zakontraktowaną farmą wiatrową.