Projekt ustawy o OZE: wersja 4.0 – stan niepewności trwa

25 listopada 2013, 14:10 Energetyka

KOMENTARZ

Bartłomiej Ziębiński, Radca prawny, Senior Associate, oraz Kinga Makuch, aplikant adwokacki, Associate w Departamencie Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych w kancelarii CMS Cameron McKenna

Ministerstwo Gospodarki opublikowało 13 listopada 2013 roku kolejną – czwartą już – wersję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii („Ustawa o OZE”). Choć sama publikacja może być uznana za dobrą wiadomość, nie należy się spodziewać szybkiej eliminacji stanu niepewności, w jakim od tak dawna funkcjonuje branża OZE.

Proceduralnie znajdujemy się bowiem w tym samym miejscu co rok temu – projekt musi jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną. Mało tego, nowy system wsparcia ma wejść w życie dopiero po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii o zgodności przewidzianej w projekcie pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem. Projekt zawiera też szereg niepokojących zapisów i budzi wątpliwości w istotnych kwestiach.
Kiedy nowy system?

Wydawałoby się, że spełnienie przez MG obietnicy co do udostępnienia kolejnej wersji projektu Ustawy o OZE powinno cieszyć. Jednakże, przygotowanie – po ponad rocznym oczekiwaniu – zupełnie nowego projektu, który dopiero co został skierowany do konsultacji społecznych, może także budzić niepokój, a nawet zostać uznane za krok wstecz w stosunku do stanu zaawansowania prac nad wersjami projektu z 2012 roku. Aktualny projekt 4.0 musi bowiem nadal przejść musi całą ścieżkę legislacyjną w Radzie Ministrów oraz zostać przez nią przyjęty zanim w ogóle zostanie skierowany do prac w Parlamencie, gdzie także przejść musi całą legislacyjną procedurę. Dopiero wówczas, po przyjęciu przez obie izby Parlamentu, może zostać ostatecznie podpisany przez Prezydenta i wejść w życie. Nawet jeśli tak się stanie w relatywnie niedługim czasie, nie musi to oznaczać, iż nowy system wsparcia dla OZE zostanie rzeczywiście szybko wdrożony. Projekt wyraźnie bowiem wskazuje, że kluczowy w tej kwestii rozdział 4 ustawy wejdzie w życie dopiero wtedy, gdy Komisja Europejska zatwierdzi zgodność pomocy publicznej przewidzianej w Ustawie o OZE ze wspólnym rynkiem. Nawet więc jeśli Ustawa o OZE zostanie stosunkowo szybko uchwalona, o czym zapewnia nas resort (niestety nie po raz pierwszy…), to wydaje się iż nowy system wsparcia de facto nie wejdzie w życie wcześniej aniżeli w 2015 roku, a zależeć to będzie już nie tylko od ustawodawcy krajowego ale także od Komisji Europejskiej.

Więcej: CIRE.PL