font_preload
PL / EN
Alert 14 września, 2017 godz. 7:15   
REDAKCJA

Prywatne firmy liczą na większą swobodę na krajowym rynku gazu

gaz LNG fot. Polskie LNG

Jak czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, prywatne firmy są zdania, że uchwalone w tym tygodniu przez Parlament Europejski przepisy o bezpieczeństwie dostaw gazu mogą ułatwić im funkcjonowanie na krajowym rynku.

Parlament Europejski uchwalił we wtorek regulacje ws. bezpieczeństwa dostaw gazu. Przegłosowane przez eurodeputowanych przepisy przewidują regionalną współpracę pomiędzy państwami członkowskimi, aby w razie kryzysu mogły się one wspierać. Zgodnie z zaproponowaną klauzulą solidarnościową, wielcy odbiorcy z jednego kraju UE nie będą otrzymywać gazu, jeśli w sąsiednim państwie unijnym problemy z zaopatrzeniem mieliby najbardziej potrzebujący, narażeni konsumenci.

Działające na krajowym rynku prywatne firmy liczą, że dzięki nowym regulacjom łatwiej będzie podważyć przed Komisją Europejską zmiany w ustawie o zapasach gazu. Uzasadnieniem do uchwalenia krajowego prawa była konieczność zagwarantowania dostaw gazu w sytuacji kryzysowej do odbiorców chronionych – przypomina „DGP”.

– Choć mówimy tu o różnych poziomach regulacji, to pojawienie się nowego mechanizmu gwarantującego ciągłość dostaw na poziomie UE to argument, który KE może wziąć pod uwagę – powiedział cytowany przez „DGP” dr hab. Mariusz Swora, były prezes URE.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl