Przez problemy firma Kulczyka przenosi poszukiwania gazu z Ukrainy do Rumunii

24 grudnia 2015, 07:45 Energetyka

Ze względu na niestabilną sytuacją polityczną, brak korzystnych zmian podatkowych oraz pogłębiający się kryzys gospodarczy na Ukrainie, Serinus Energy podjął decyzję o sprzedaży swoich udziałów w spółce KUB-Gas za kwotę ponad 30 mln USD. Pozyskane środki przeznaczone zostaną na przyspieszenie prac w Rumunii oraz spłatę kredytu EBOR.

Począwszy od trzeciego kwartału 2014 r., bardzo zła sytuacja na światowym rynku surowców, pogłębiający się kryzys ukraińskiej gospodarki, wprowadzone przez tamtejsze władze regulacje, m.in. podatkowe oraz dotyczące zasad sprzedaży i transferu zysków, a także inne uciążliwości finansowe i operacyjne miały duży wpływ na rentowność działalności Serinus. Brak stabilizacji politycznej i gospodarczej dodatkowo pogorszyły i ograniczyły możliwości dalszej aktywności i rozwoju Spółki. Uzyskiwane ceny gazu spadły z 10,17 USD do 6,58 USD za tysiąc metrów sześciennych, a środki z działalności operacyjnej z 11,4 mln USD do 3,66 mln USD (w porównaniu trzeciego kwartału 2014 do analogicznego okresu 2015 r.). Wykonywanie kosztownych prac wiertniczych przy nowych, niekorzystnych dla Spółki, stawkach podatkowych straciło sens ekonomiczny. Przyszłość całej branży oil & gas na Ukrainie stoi pod znakiem zapytania, a sytuacja nie rokuje stabilizacji w przewidywalnej przyszłości.

W zaistniałej, pogłębiającej się niekorzystnej sytuacji na rynku oil & gas i po rozważeniu wielu opcji, Kierownictwo SEN podjęło decyzję o sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce KUB-Gas. Wysokość transakcji wynosi 30 mln USD a uzyskana kwota posłuży Serinusowi do spłaty 11,28 mln USD kredytu i należnych odsetek Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju, oraz według uznania EBOR, spłaty dodatkowych 7,4 mln USD z tytułu kredytu dla Tunezji. Pozostałe środki będą wykorzystane na dalsze zagospodarowanie dokonanego przez Spółkę odkrycia gazu w rejonie Moftinu w Rumunii. Rolę doradcy finansowego Serinus w transakcji pełniła firma FirstEnergy Capital LLP – renomowana firma doradcza, specjalizująca się w sektorze energetycznym.

Uważamy, że na ukraińskich aktywach osiągnęliśmy wszystko, co mogliśmy, biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe i sytuację w branży. Nie spodziewamy się w najbliższym czasie obniżki stawek podatkowych ani stabilizacji gospodarczej, których obietnice od dłuższego czasu pozostają bez pokrycia. Wiele spółek, w tym również z sektora oil & gas, wycofało się z Ukrainy. Uważamy, że sprzedaż udziałów, a nie oczekiwanie na zmianę klimatu gospodarczego i politycznego, najbardziej przysłuży się Spółce i akcjonariuszom. Nasza wizja przyszłości ukraińskich pól została bardzo ograniczona i wypracowane rozwiązanie jest w naszej opinii najbardziej racjonalne. Koncentrujemy się na bardziej perspektywicznych aktywach – przenosimy kapitał finansowy i ludzki do Rumunii oraz przyspieszamy tam prace. – powiedział Timothy Elliott, prezes zarządu Serinus Energy.

Inwestycja w KUB-Gaz okazała się sukcesem finansowym Serinusa. Spółka zakupiona za 45 mln USD w 2010 r. przyniosła ponad 40 mln USD w dywidendach.

Po dokonaniu transakcji sprzedaży, główne zasoby surowców Serinus znajdują się w Tunezji i wynoszą 11.8 MMboe (2P), a produkcja 1,415 boe/d (z czego 75 proc. stanowi ropa naftowa). Serinus posiada także 100 proc. udziałów w koncesji Satu Mare w Rumunii, gdzie szczególnie dobre perspektywy daje region Moftinu. Wykonany tam odwiert Moftinu-1001 uzyskał w testach przepływ 209,5 m sześc. gazu dziennie. Odkryte złoża, według wstępnych danych, mogą kryć w sobie nawet 480-845 milionów metrów sześciennych zasobów perspektywicznych (nie obarczonych ryzykiem, dla P50). Prace wiertnicze oraz budowa infrastruktury mogą rozpocząć się w połowie 2016 roku, a produkcja na skalę komercyjną z początkiem 2017 roku. Koszt wykonania dodatkowych trzech odwiertów oraz infrastruktury to ok. 16 mln USD. Zarząd szuka możliwości uruchomienia produkcji we wcześniejszym terminie przy niższych nakładach. Biorąc pod uwagę sukces Moftinu Spółka zajmuje się również rozszerzaniem portfolio potencjalnych celów w ramach koncesji. Na podstawie starszych danych sejsmicznych 2D oraz istniejących odwiertów Zarząd zidentyfikował ponad 25 potencjalnych celów.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 12 koncesji na 3 kontynentach. Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe). W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A. – międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.

Źródło: Serinus Energy