Przygotowania do budowy Nord Stream 2 nie zwalniają tempa

13 września 2016, 16:45 Alert

Pomimo problemów z utworzeniem konsorcjum, Gazprom kontynuuje proces pozyskania rur na potrzeby kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

Nord Stream AG

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zastrzeżenia do koncentracji w postaci konsorcjum Nord Stream 2 poprzez przekazanie udziałów rosyjskiemu Gazpromowi i jego europejskim partnerom: OMV, Shell, Engie, Wintershall i Uniper. Spowodowało to wycofanie się spółek z planów powołania takiego bytu. Szukają one nowej formuły współpracy przy projekcie.

Zakłada on budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Czarne, który dostarczałby do 55 mld m3 rocznie surowca. W ten sposób zagroziłby konkurencyjnym projektom dostaw, jak terminal LNG w polskim Świnoujściu. Według UOKiK koncentracja doprowadziłaby do ugruntowania pozycji dominującej dostawcy – Gazpromu – na rynku regionalnym.Pomimo tych problemów kontynuowane są przygotowania do realizacji projektu. Kontraktorzy Gazpromu przekonują, że nie powinno dojść do opóźnienia realizacji projektu.

Rury

Pierwsze rury do zakładu w Kotce trafią pod koniec września, a do Mukran na początku listopada. Proces ich obetonowania ma ruszyć na początku 2017 roku z planem zakończenia w trzecim kwartale 2019 roku. W regionalnych portach powstaną dodatkowe miejsca pracy oraz przedsiębiorstwa.

Jak poinformował agencję Reuters, Iwan Szabałow, właściciel firmy Pipe Innovation Technologies, rury do budowy Nord Stream 2 powinny zostać dostarczone do zleceniodawcy w grudniu lub na początku przyszłego roku.

Firma Szabałowa nie będzie bezpośrednio dostarczać rur dla Nord Stream 2. Będzie za to odpowiedzialna jedna z jemu podległych spółek. Dostarczy powłoki ceramiczne dla rur na użytek Gazpromu, który jest jednym z klientów firmy Szabałow. Rosjanin, który założył swoją firmę w 2006 roku, stoi na czele rosyjskiego stowarzyszenia producentów rur. Jego zdaniem budowa Nord Stream 2, która miała się rozpocząć w 2018 roku powinna zostać rozpoczęta zgodnie z planem uwzględnionym przy produkcji rur.

Beton

Firma serwisowa Wasco Coatings Europe PV finalizuje kontrakt z Nord Stream 2 AG w sprawie obetonowania rur na potrzeby budowy gazociągu. Jest on wart 600 mln euro. – Jesteśmy niezmiernie dumni z racji przyznania nam tego kontraktu, co jest kolejnym dowodem naszych możliwości i siły naszej marki na konkurencyjnym rynku ropy oraz gazu. To projekt będący dla nas kamieniem milowy i największy do tej pory pojedynczy kontrakt, który da nam zlecenia na następne trzy lata, co będzie sygnałem dla inwestorów – powiedział dyrektor wykonawczy Wasco Coatings Europe PV i wicedyrektor zarządzający Wah Seong Giancarlo Maccagno.

W ubiegłym tygodniu spółka Nord Stream 2 AG podpisała ze spółką Wasco Coatings Europe PV kontrakt na wykonanie betonowej obudowy, magazynowania rur oraz usług logistycznych. Wasco wykorzysta istniejący zakład do betonowania rur w porcie w Kotce (Finlandia) oraz zakład w Mukran (Niemcy) a także trzech terminali magazynowych dla składowania rur na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jeden terminal będzie znajdował się w Hanko (Finlandia), a dwa w szwedzkich portach. Ich lokalizacja ma zostać ogłoszona później.

Logistyka

Koncepcja logistyczna spółki Nord Stream 2 opiera się na wykorzystaniu centrów logistycznych, optymalnie zlokalizowanych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego wzdłuż trasy gazociągu. Zdaniem spółki Nord Stream 2 AG projekt stanie się pozytywnym impulsem dla regionalnych portów oraz w dłuższej perspektywie przyczyni się do ich rozwoju. Według wstępnych szacunków w szczytowym momencie Wasco zatrudni do 300 osób w zakładzie w Kotce oraz ok. 150 osób w Mukranie.

– Dla projektu Nord Stream 2 kontrakt ten jest ważnym kamieniem milowym. Zapewni logistykę dla budowy gazociągu zgodnie z przyjętym harmonogramem. Spółka Wasco posiada bogate doświadczenie w obszarze logistyki oraz wykonywania betonowych osłon rurociągów. W wyniku intensywnego procesu selekcji ta firma o światowej sławie stała się naszym partnerem. Cieszymy się, że Wasco będzie współpracowało z tymi portami, które będą wykorzystywane w trakcie realizacji projektu Nord Stream 2 – powiedział dyrektor projektu w Nord Stream 2 AG Henning Kothe. Po dostarczeniu stalowych rur do wspomnianych zakładów i ich obetonowaniu część z nich tymczasowo trafi do magazynów po czym zostaną załadowane na specjalne statki służące do układania rurociągu.

Nord Stream 2 AG/Reuters/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki/Piotr Stępiński