PSG przyłącza się do walki ze smogiem

24 września 2018, 11:15 Alert

24 września w Przemyślu Polska Spółka Gazownictwa przekazała władzom miasta profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Przemyśl to jedno z 21 wytypowanych przez PSG miast w Polsce, w których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo mieszkańcy miasta mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc.

Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski, w tym w Przemyślu. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata.

Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych czy wręcz palenia śmieciami.

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa – organizator kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” – zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

Odbierając urządzenie do monitorowania jakości powietrza Grzegorz Hayder – z-ca Prezydenta Przemyśla – podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za tę inicjatywę, która jak dodał niejako będzie dodatkowo motywować i zmuszać władze miasta do podejmowania działań zmierzających do ograniczania szkodliwych substancji w powietrzu. Grzegorz Hayder powiedział również, że ma nadzieję, iż już za kilka lat efekty takich działań będą widoczne.

Podczas konferencji prasowej Adam Pęzioł, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG w Jaśle, omówił założenia kampanii oraz najważniejsze inwestycje Spółki na Podkarpaciu. Dodał również, że PSG aktywnie włącza się w realizację rządowego programu Czyste Powietrze, a systematycznie rozbudowując sieć dystrybucji gazu daje możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi – znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw.

Skutki zanieczyszczenia powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe. To przede wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń.

– Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, przyczyniają się także do powstawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) oraz astmy oskrzelowej. W trakcie epizodów przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM dochodzi do nasilenia ostrych objawów ze strony układu oddechowego tj. kaszlu, duszności i rozwoju zaostrzeń POCHP i astmy, ale również chorób układu krążenia – podkreślił dr Adam Stańczyk z Wojskowego Instytutu Medycznego. Statystyki są przerażające.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska(European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017” w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu każdego roku umiera przedwcześnie około 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dostanie je w sumie 21 miejscowości. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione na stronach UG.

W ramach projektu mieszkańcy Przemyśla mogli bezpłatnie zbadać płuca w specjalnym spirobusie, stojącym obok Urzędu Miasta. Również na specjalnym stoisku eksperci Polskiej Spółki Gazownictwa informowali, jak bezpłatnie można aktywować nieczynne przyłącze gazowe.

Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

PSG