Maćkowiak-Pandera: Polska będzie potrzebowała 3-4 GW mocy w fotowoltaice

1 lipca 2019, 07:31 Energetyka

Fotowoltaika to jeden ze sposobów na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na energię latem. Jak przekonuje dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii w perspektywie najbliższych kilku lat Polska będzie potrzebowała co najmniej 3-4 GW mocy zainstalowanych w farmach fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay
Panele fotowoltaiczne. Fot. Pixabay

Wysokie temperatury powietrza spowodowały, że w minioną środę padł rekord zapotrzebowania na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego ok. 24 140 MW.

– Bilans mocy znajduje się w stanie delikatnej równowagi. Operator systemu musi zbilansować podaż z popytem w czasie rzeczywistym, bo energii się nie daje na razie magazynować na wielką skalę. Polska ma problem szczególnie latem, popyt na energię szybko rośnie, ponieważ mamy coraz więcej klimatyzatorów. Zmniejsza się poziom rezerw, bo nie pracują elektrociepłownie, część bloków latem jest remontowana. Do tego wysokie temperatury latem również wywierają presję na efektywność wytwarzania. 90 proc. elektrowni to jednostki termiczne, które muszą być intensywnie schładzane. Nasz system jest nieodporny na wysokie temperatury latem, sytuację poprawiłaby dywersyfikacja źródeł wytwarzania – stwierdziła dr Maćkowiak-Pandera.

Jak zaznaczyła nasz kraj potrzebuje fotowoltaiki aby zbilansować prace systemu elektroenergetyc8znego ale obecne moce zainstalowane są niewystarczające. – Co prawda w stosunku do ubiegłego roku moc zainstalowana w farmach fotowoltaicznych wzrosła o 120 procent do blisko 700 MW, ale nadal jest ona niewystarczająca. Aby wzmocnić bezpieczeństwo dostaw energii w ciągu najbliższych pięciu lat Polska będzie potrzebowała ok. 3-4 GW mocy zainstalowanych w fotowoltaice – uważa rozmówczyni BiznesAlert.pl

Zaznaczyła, że fotowoltaika nie jest jedynym rozwiązaniem brakujących mocy wytwórczych. – Polska wspomaga się również importem energii. W ciągu ostatniego roku wzrósł on o ponad 150 procent. Poza tym efektywność energetyczna i zmiana polityki taryfowej, która powinna stworzyć zachęty, żeby nie wszyscy naraz konsumowali energię elektryczną w jednym czasie. Bezpieczeństwo dostaw może również poprawić modernizacja sieci – powiedziała prezes Forum Energii.