font_preload
PL / EN
Innowacje 6 kwietnia, 2017 godz. 16:30   
REDAKCJA

PZU inwestuje w start-upy poprzez fundusz funduszy

startup-photos

W Warszawie odbyła się konferencja CYBERSEC PL 2017 organizowana przez Instytut Kościuszki. Portal BiznesAlert.pl jest partnerem wydarzenia. W panelu dotyczącym innowacji na polskim rynku cyberbezpieczeństwa udział wziął prezes PZU Życie Paweł Surówka.

Jak zauważył prezes PZU Życie, startupy to wyzwanie ale i szansa na rozwój innowacji w wielkich firmach. – PZU Życie dostrzega ten potencjał, dlatego inwestujemy w nie poprzez fundusz funduszy jakim jest Fundusz Witelo – mówił prezes Surówka. Jak dodał, powstanie tego funduszu wynika z doświadczeń za granicą – Instytucjonalne fundusze, które zbierają środki od swoich inwestorów oraz innych funduszy typu Venture Capital (VC), które potrafią wybierać najlepsze startupy i w nie inwestować –mówił Surówka.

– W Grupie PZU rozważaliśmy w jaki sposób inwestować w innowacje, a także w cyberbezpieczeństwo. Każda spółka inwestuje w innowacje. One przechodzą dziś głębokie zmiany i należy się z tym zmierzyć. PZU chciało zająć się tą kwestią odpowiedzialnie, rozpoznać ryzyko i wiedzieć gdzie są nasze granice, a także gdzie musimy posiłkować się wsparciem zewnętrznym. Fundusz Witelo był naszą odpowiedzią na te wyzwania. Chcemy inwestować na polskim rynku, w Europie, w innowacje, cyberbezpieczeństwo w zakresie, który interesuje nas jako spółkę ubezpieczeniową – powiedział prezes Surówka.

Jak powiedział, PZU zdało sobie sprawę, że są inni, którzy mają kompetencje w rozpoznaniu, które spółki będą osiągać sukces i w które technologie należy inwestować. – Inwestujemy w najlepsze fundusze. Tam, gdzie widzimy innowacyjne podejście oraz doświadczenie. Nie chcemy ograniczać się w poszukiwaniach geograficznie, szukamy szeroko na całym świecie. Następnie chcemy te fundusze zaprosić do Polski.

Powiedział, że spółka chce dzięki takim rozwiązaniom sprowadzać do Polski zainteresowane inwestycjami podmioty zza granicy. Jak dodał spółka chce wiedzieć co się dzieje an rynku, wiedzieć w jakim trendzie podążają technologie. – Dobre fundusze Venture Capital mają środki, ale i zasoby w zakresie zarządzania administracji. Mogą pełnić rolę spoiwa. W Izraelu jest to Apple, IBM. W Polsce może być to PZU – powiedział Surówka. Jak dodał, PZU Życie chce zaprosić do Polski fundusze, które mają know-how oraz doświadczenie.

Podkreślił, że inwestowanie w fundusze VC to łącznie zaangażowania różnych podmiotów. Łączenie dużych mających kapitał z mniejszymi, którzy mają pomysł i rozeznanie. PZU Życie chce zarobić jak najwięcej. Dlatego inwestuje w fundusze VC, a nie bezpośrednio w startupy, tak, aby zdywersyfikować ryzyko i mieć większe szanse na rozwój.